„Това което премиерът нарече капани, всъщност са цели. Желая успех на правителството“. Това каза пред Нова телевизия Трайчо Трайков, бивш министър на икономиката, енергетиката и туризма. Той допълни, че Делян Добрев знае, че може да разчита на неговия съвет, но „нещата които аз знам, а той не знае, са малко“.
Относно решението за излизане от проекта АЕЦ „Белене“ Трайков каза, че е била направена правилна стратегическа стъпка. „Основният проблем с „Белене“ е, че по време на тройната коалиция са сключени частични споразумения, предплатили сме едни пари, без споразумения и договори“.
На въпрос икономическо или политическо е решението за „Белене“ той отговори, че няма проект за ядрена централа, което да не изисква политическо решение. „За мен важното проекта да е изгоден и да води до намаляване на енергийната ни зависимост“, допълни той.
Попитан защо решението изпревари доклада на HSBC Трайков отговори, че за това трябва да се пита Бойко Борисов. „Предполагам че причината е датата 31 март, на която трябваше да се вземе решение за проекта. Анализът не е основа за взимане на решения. Не може един руски проект да се превърне в такъв, които намалява енергийната ни зависимост“, каза той и допълни, че за да бъде проекта „Белене“ изгоден е трябвало да има технически параметри, но партньорите ни са отказали да ги подпишат и да се съгласят с тях.
Изхода от случката „Белене“ той си представя така: „Прави се анализ на статуса – кои какво дължи и се прекратява проекта. Ние имаме аргументи за излизане от проекта, дано и те имат такава“. По думите му България почти е платила сметката и трябва само да се доплати.
Според него темите за АЕЦ „Белене“ и цената на газа не бива да се смесват, въпреки че се правят такива опити от страна на Русия. „България е добър клиент на Газпром – плащали сме навреме, надеждни сме технически“, каза Трайков.
Попитан с колко може да се намали цената на газа Трайков каза: „Последния път когато говорих с Милер аз казах ясно целите ни. При положение че някой европейски клиенти са получили между 10 и 20% понижение на цената на газта, ние казахме че очакваме понижение в горната граница“.
Бившият министър смята, че новият реактор, който е за АЕЦ „Белене“, не е най-модерния, както се твърди. Според него е най-практично този реактор да бъде продаден веднага и да поръчаме производството на новия модел. На въпрос за колко може да се продаде реактора той отговори, че може да го продадем на цената, на която сме го купили. „Ако отиде в Козлодуй той ще трябва да седи там 7-8 години, ще трябва да се плащат и пари за съхранението му“, допълни още той.