Увеличението на минималната заплата - успешен ход

Булфото
share

Това обясни в отговор на въпрос на депутати от левицата министърът на труда Тотю Младенов.

Причината, по думите му, е в методиката, която двете институции използват - като начин на набиране на необходимата информация и възрастов подход. Показателят "равнище на безработица" и по двата източника се изчислява като съотношение безработни - икономически активни, напомни Младенов.

Агенцията отчита данните в края на всеки месец, въз основа на регистрираните в бюрата по труда на ниво общини. Възрастовата група са хора между 15-64 години.

НСИ използва анкетно проучване, при което лицата се самоопределят като безработни, а цифрите са за тримесечие. Там възрастовият обхват е по-голям - от 15 години до 74 години, конкретизира разликите социалният министър.Така за първото тримесечие на 2011 г. безработицата, според НСИ е около 12 на сто, а според АЗ - 9,69 на сто. В края на май агенцията отчита 8,87 процента хора без трудова заетост или 328 533 души. Това е с 15 500 по-малко от април т.г., подчерта Тотю Младенов.

По данни на НСИ обезщетения към края на април за безработица са получили 119 474 лица, което е с 33 хиляди по-малко от април 2010 г. Тези цифри, подчерта министърът, показват, че входящият поток на безработните намалява. Той оцени като успешен ход увеличението миналата година на обезщетението за безработица - на 60 процента от осигурителния доход. Младенов все пак добави, че част от лицата поддържат регистрацията си в бюрата по труда, за да получават социалнипридобивки, а не защото търсят активно работа.

Министърът не пропусна да отбележи, че и в други страни от Европейския съюз, като Естония, например, има различия при
отчитането на данните за нивото на безработица.

Водещи новини

Още новини