Вицепрезидентът: Примерът на търновските държавници е достоен за подражание

share

Велико Търново е бил и е един от великите символи на българската духовност, на порива на българите към свобода и своя независима държава.

Това каза днес вицепрезидентът Маргарита Попова в словото си пред гражданите и гостите на Велико Търново по повод празника града.

Маргарита Попова припомни значението на града за историята на българския народ и превръщането му в символ на държавността ни за столетия. През 1185 г., след век и половина на византийско владичество, именно въстанието на братята Асен и Петър в Търновград възстановява изгубената българска държава и полага основите на Втората българска държава, която постига едни от най-високите върхове в нашата политическа история. Утвърждаването на Велико Търново като средище на националната ни духовност и култура и национална независимост не помръква и след османското нашествие - през XVI и XVII век тук се провеждат Първото и Второто Търновско въстание. През всички векове на робството в Търново и околностите му функционират училища и така се съхранява не само българското писмо и четмо, но и българската идентичност.

Вицепрезидентът посочи, че след Освобождението през 1878 г. Велико Търново заема отново достойно място в новата ни национална история - тук се поставя началото на Третата българска държава със заседанията на Великото народно събрание и приемането на знаменитата Търновска конституция - най-демократичната конституция тогава в цяла Европа. Маргарита Попова заяви също така, че примерът на търновските държавници е достоен за подражание и е особено горда с поетическото дело и държавното строителство на Стефан Стамболов, който с цената на живота си защитава независимостта на българската държава от чужди посегателства.

Водещи новини

Още новини