Стартирахме кампания за дългосрочна помощ за затварянето на всички домове за деца лишени от родителски грижи в България. Стартираме план за действие, за това ще се направи оценка на тези деца. Когато стартирахме имахме над 7000 деца лишени от родителска грижа в различни институции, в момента са 600. Всички останали деца са намерили пътя си за развитие - осиновени или при приемни родители. Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова на пресконференцията за „Обществени нагласи към процеса на деинституционализация и предлаганите нови социални услуги в общността“.
"Децата вече живеят в повече грижи, приети са от съседите си, съучениците си и обществото. През тази година министерството ще започне преговори с Европейската комисия за следващия програмен период, за да продължи подкрепата към тази реформа", каза още тя.
"Представяме резултатите от едно проучване, с проценти от нагласата за хората. Изследването, което сме направили е всеобхватно, но и с много субективни фактори. Изследвахме най-близката интеграционна среда на тези деца - как учениците, директорите и учителите ги приемат", допълни по темата управителят на социологическа агенция „Алфа Рисърч“ д-р Боряна Димитрова.
"92% от гражданите знаят за изградени нови институции близо до тях, 79% смятат, че деинституционализация на домовете е правилен ход за тези деца и обществото. Ще има увеличаване на персонала на тези институции, нови методи за справяне с проблемни деца, ще обучаваме по-добре персонала. Изолацията няма как да е част от интеграцията. Трябва да се търсят повече подходи", разкри д-р Димитрова.
"62% от хората са съгласни тези деца да живеят в квартала им, 44% биха приели да учат с децата им, 5% от гражданите отговарят, че биха станали приемни родители", завърши д-р Боряна Димитрова.