Политиките по интеграция на ромските малцинства у нас няма как да бъдат приоритет само на едно министерство. Те трябва да бъдат приоритет на цялата държава, на всички ведомства по веригата. За жалост резултатите от последните години са различни от тези, очаквани от българското общество. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев в отговор на въпрос на народния представител от БСП Георги Гьоков относно политиките по отношение на интеграцията на ромите в рамките на днешния парламентарен контрол.
По думите му има четири основни опори, които биха могли да подпомогнат интеграцията на ромите в българското общество.
,,На първо място това е образованието, което би решило проблема в дълбочина. Защото ако бяха придобили добро образование навремето, инцидентите от последните седмици нямаше да се случат. Държавата полага извънредни усилия в тази насока, ангажиран е целият държавен апарат. Близо 12 000 души от администрацията обикалят махалите и ползват всички законодателни възможности и резултат от това има – върнати са около 17 000 деца обратно в класните стаи, но по-важното е в този престой да има и смисъл. На второ място е здравеопазването. Там също трябва да се работи, тъй като ромите имат нисък здравен статус, семейното планиране също е проблем. Третата опора е интеграцията им в пазара на труда. И на четвърто място, но не по важност е жилищната политика. В годините назад редица неразумни управници са допуснали появата на гета, като под ,,гета“ нямам предвид квартали или села, имам предвид всички незаконни постройки и фактът, че има гета е само началото на проблема. Когато живееш в такова гето, няма как да имаш ток и вода по законов ред. Оттам се нарушава законът. От гетото тръгва криминалният статус. Истината е, че през последните 30 години държавата не намери адекватен подход да се справи с този проблем. В гетата се рециклират всички лоши навици. Ако не се реши този проблем, останалите мерки няма да имат никакво значение'', обясни вицепремиерът Дончев.
,,Технологията е правилна, тъй като се базира на всичко, ползвано от други европейски държави. Но има грешки в политиката, защото темата интеграция е тръгнала без обществен дебат, без консенсус. Не е обяснено какви усилия трябва да бъдат положени. Темата виси във въздуха, а самите роми се използват като електорален резервоар'', заяви още Дончев.