Може ли Гражданската отговорност да стане 1000 лева?

Pixabay
share

Може ли Гражданската отговорност да стане 1000 лева?

Интересен въпрос. А колко беше минималната работна заплата в България? А, да – 510 лв. А пенсиите? Стана ми неудобно да питам. 

Към момента има над 1 милион пенсионери, които имат собствени автомобили и ако не се направи промяната, ще трябва да заплатят застраховка „Гражданска отговорност" около 1000 лева. Как ще им се обясни това?

Ще им се обясни много лесно: след като имат едни от най-високите банкови лихви, неизгодни цени и огромна „ножица“ между приход и необходим за живота разход, значи и „Гражданска“ от 1000 лв. е нормална. Даже е ниска. 

Преди много, много години в Румъния месопроизводителите бяха решили, че могат да си правят каквото поискат. Вдигаха цени както им харесваше. Румънците обаче си казаха, че тая няма да я бъде. И за доста време бойкотираха пазара. Продукцията започна да гние, тонове се бракуваха. Румънците не мръднаха и на милиметър от позицията си. Накрая производителите се видяха принудени да се молят на потребителя. 

*

Споменати някъде около темата бяха и „най-добрите“ европейски практики в бранша. В България обичаме да ни говорят за „най-добри европейски практики“. Преди няколко дни в Германия се обсъди, че от идната година минималното почасово заплащане ще бъде 9,19 евро. При стандартна работна седмица – от 40 часа на седмица – това означава заплата от 367 евро на седмица. Означава 1470 евро на месец. Означава почти 3000 лв. на месец. Пък аз си спомням, че цените в Германия не бяха чак толкова колосално различни от тези в България. Даже някои бяха и по-евтини. 

Но пък – да кажем, че са, примерно, двойно по-големи. Съкращаваме… и пак излизаме на 1500 лв. на месец. МИНИМАЛНА заплата. Тази, която я получават миячите на килими, продавачите на дюнери, чистачите. 

Някой от служителите – ама онези – най-ниско платените, на застрахователните дружества в България, дали получава 3000 лв.? Или 2000 лв.? Или 1500 лв.? Най-нископлатените? 

„С предложените промени в Кодекса за застраховане цената на застраховката „Гражданска отговорност“ за автомобили може да се покачи трикратно и да стигне 1000 лв.“

Причината е решение на Върховния касационен съд от лятото, с което се разширява кръгът на хората, които могат да получат обезщетение. Според хора от бранша, застрахователите трябва да съберат още между 800 милиона и 1,3 млрд. лв., за да покрият претенции за щети от последните пет години

Реално, това са доста пари и в един истински пазар ще са необходими. Но, ето ви „един истински пазар“: колата ми стоя над 2 месеца в сервиз, след удар от невнимателна съседка. Почти (мхм… „почти“ всички щети бяха изплатени), но в техния „доверен“ сервиз ми ремонтираха колата, по техни цени и начин: и до ден днешен задният прозорец не се затваря, ако го свалиш до долу, защото имало някаква „независеща“ от тях причина. Единият от датчиците на парктроника не работи, защото е заплескан с боя. 

Важно е обаче да знаем, че ще има „таван“ при изплащане на обезщетение при смърт. Няма „тълкуване“, какво е изплащал покойникът, за колко време – 20 ли, две ли години. Не – таван. Всъщност – ще има тълкуване – колко точно под 20 000 лв. да ви платят. 

20 000 лв. Толкова струва едно сравнително запазено Ауди втора ръка, сравнително ново. Толкова струва и един сравнително запазен живот – ваш близък, баща, брат, жена, дъщеря. Толкова искат да определят застрахователите за живота на техен клиент. Който, между другото, е принуден, по закон, да им плаща „Гражданска“. 

Случвало ли се е, без ваше желание, да ви променят условията по договора? Случвало се е, без ваше желание, да ви подменят тези условия? Случвало ви се е да плащате все по-високи и по-високи вноски по дадена полица? А, помните ли какво ви обещаваха преди това? 

Явно „небето е таван“ за искащите. Но май тоя път са ударили гредата. Опитали са се, не им се е получило, махат с ръка и си казват, че пак ще пробват някой ден. 

*

Аз мисля, че може „Гражданска“ да стане 1000 лв.  Мисля, че може и повече да стане. 
 

Водещи новини

Още новини