Нов шанс за спасяване на ценните книги в малките библиотеки. С изданието на книгата "Пинокио" от 1957 г. са израснали няколко поколения български деца. Това е част от книжното богатство на библиотеката "Антон Страшимиров" в столичния район Средец. И това е част от книжното богатство, което може да бъде съхранено, дигитализирано, със съвременни технологии.
През 1869 г. Христо Г. Данов издава списание "Летоструй". 149 години по-късно то е сканирано и съхранено благодарение на нискобюджетна система за дигитализация. По нея работят български специалисти, подкрепени от европейската програма "Еразъм".
„Трябва ни фотоапарат, трябва ни някакво осветление, ако осветлението в стаята не е достатъчно, и разбира се, фотоапаратът трябва да бъде свързан към компютър, за да прехвърлите сканираните изображения”, обясни Росен Петков пред bTV.
Този начин е подходящ за библиотеки в манастири и малки население места, които не могат да си позволят скъпи скенерни устройства. След заснемането се прави и оптично разпознаване на текста.
„Това означава, че освен да имате снимка на някой рядък екземпляр – книга, която по друг начин не може да бъде съхранена, то вие ще можете, когато тя е качена в онлайн каталозите, да търсите конкретна част, текст, изречение”, каза д-р Сандра Блажева.
Библиотека "Петко Славейков" във Велико Търново прилага успешно нискобюджетната дигитализация на книги.
„Този проект е ценен с това новаторско обучение, което ще предложим за представители на малки библиотеки, за ръководители на малки библиотеки, архиви, музеи и галерии”, заяви доц. Калина Иванова.
Проектът позволява и на доброволци да помагат за съхранението на стари книги и ръкописи.
Тази преносима и сравнително евтина технология се използва на много места в Европа. Това е шанс и за малките библиотеки в България да запазят своето книжно богатство.