Ядем отровен ориз от Азия

Pixabay
share

40 предупреждения за хванат опасен ориз има в ЕС от началото на годината, съобщи д-р Сергей Иванов, управител на центъра по биология на храните, пише "Телеграф".

От началото на века пък сигналите са 707. Почти всичкия опасен ориз, който е открит в страни от общността, е внос от Азия. Най-страшното открито замърсяване в ориза е с афлатоксини, най-разпространените представители на смъртоносните микотоксини. От всички биологично произвеждани отрови те са най-силните открити до сега чернодробни канцерогени. Устойчиви са на топлинна обработка на продукта. Ако висока доза от отровата попадне в организма на човек, смъртта настъпва в течение на няколко денонощия вследствие на необратими поражения на черния дроб. Другите замърсители на опасния ориз са забранени за използване в ЕС пестициди.

Оризът, който се внася в България от Китай, не е истински, а от пластмаса, обяви производителят Петър Инджов по време на открит ден, организиран от Държавен фонд "Земеделие".

Инджов бе сред номинираните стопани в конкурса на вестник "Марица" "Фермер на Тракия" за 2017 г. Новината за изкуствения ориз гръмна преди две години в световните медии. Предполага се, че се смесва с различни сортове ориз и  така хапване заедно с истинския и изкуствени зърна.

"Няма икономическа логика да се произвежда ориз от пластмаса", коментира молекулярният биолог Сергей Иванов. "Хората, когато го варят веднага биха забелязали разликата в истинския и изкуствения продукт".

Водещи новини

Още новини