Хората с увреждания излизат на протест (видео)

share

Новата наредба за медицинска експертиза за едно заболяване водят до крайно ощетяване на децата и възрастните хора в България. Не сме срещали в света практиката да се прави оценка на работоспособността на човек с увреждане. Това каза Адриана Стоименова, заместник-председателят на Националния съвет за интеграция на хора с увреждания, предаде репортер на Novini.bg.

Тя даде пример. „Едно дете с детска церебрална парализа и с леко умствено увреждане, много често има и двигателни увреждания. Дали по новите правила то ще остане без личен асистент?, питат се от организацията.

„Против сме система, в която се наслагват проблеми, вместо да се решават. Голяма част от хората не само не могат да живеят от инвалидните си пенсии, а и умират в нищета. Тези реформи обричат хората с увреждания на нищета. Целта ни е да създадем концепция за комплексна грижа за хората с увреждания. С тази реформа резултатът ще е обричане на смърт. По този повод на 11 април хиляди хора ще се съберат на площад "Независимост". Много от тях не да излизали от домовете си, но ще дойдат, за да защитят правата си“, стана ясно от думите й.

Стоименова добави, че се очаква на площада да дойдат 6000 човека.

Председателят на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов бе категоричен, че ще окажат подкрепа на хората с увреждания. По думите му някой е решил, че тези хора му пречат и иска да промени някаква фискална политика за тяхна сметка.

„Когато се говори, че в тази система нещо трябва да се промени, трябва да се промени това, че голям черен джип със стикер за човек с увреждане спира на инвалидно място. Най-лесно е да се посегне на тези хора, които са безпомощни и не могат да се защитят. Моята организация стои зад тези хора и помага. Ние ще бъдем заедно с тях на площада. Искрено желая успех“, каза още той.

Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“ цитира данни, според които по-голяма част от хората с увреждания живеят с доходи под линията на бедност – 321 лева на месец. Това са хора, които търсят работа и биха искали да са полезни. Затрудненията им обаче идват от това, че нямат достъп.

Водещи новини

Още новини