Нова тревожна тенденция. Все повече подрастващи търсят решение на проблемите си в шепа лекарства.
Инцидент от преди няколко дни в Севлиевско потресе родители, ученици и учители. Две момичета на 12 години се опитаха да сложат край на живота си, поглъщайки успокоителни.
Оказва се, че това не е единичен случай. Годишно лекарите в габровската болница спасяват между 24 и 30 детски живота след опит за самоубийство. Възрастовата граница постоянно пада, съобщи bTV. Педиатрите го обясняват с все по-ранно настъпващия пубертет и липсата на внимание към подрастващите.
Последните пациенти на педиатъра д-р Анелия Толева, посегнали на живота си, са момичета на по 12 години. Часове преди да постъпят в болницата, децата са на училище. В голямото междучасие едното споделя, че трябва да пие лекарствата си, но всъщност поглъща сънотворните, които още предната вечер взело скришно от баба си.
В този момент към упойващите медикаменти демонстративно посегнало и друго момиче от същия клас. И до днес никой не може да обясни мотивите им. Знае се само, че помежду им е имало конфликт, прераснал дори в бой, но завършил със сдобряване.
Класната ръководителка не приема случилото се като опит за самоубийство, а като детска игра, с която шестокласничките опитали да привлекат внимание по равно.
Родителите на момичетата не пожелаха да застанат пред камерата на bTV. Чувстват вина, че не са разчели правилно сигналите в поведението на децата.
Животът на момичетата е вън от опасност. С тях и семействата им вече работят психолози. Специалистите са единодушни, че причината е пропастта в отношенията между деца-родители. Откриват я както при семействата с нисък социален статус, така и при финансово стабилните и образовани. Различни били само похватите, с които децата им търсели внимание.