В началото на летния сезон по пътищата край Разлог и Банско шофьорите трябва да внимават заради безпризорни домашни животни, които често са на "паша" на асфалта на шосетата. Оставените без надзор четириноги - овце, кози, крави и коне, излизат внезапно на пътното платно и предизвикват катастрофи.
Живите капани дебнат водачите почти навсякъде в региона. Проблемът е, че животните са на паша до самите пътни участъци. Навътре в полето почти всичко е засято със земеделски култури и затова крави, коне и овце пасат до шосетата. Често с тях няма пастири и животните изскачат на пътя. Най-опасни са завоите, където няма видимост, както и тези места, които са обрасли с храсти и дървета.
"Положението вече не се търпи. Нека се вземат мерки от централната и местната власт, за да спрат тези инциденти. Да се увеличат на собствениците им наказанията", казват шофьори от Разлог и Банско. Те смятат, че с въвеждането на по-строги санкции за животновъдите ще се ограничат пътните произшествия с четириноги в района, пише в. "Стандарт".
Най-опасни са безстопанствените коне, които понякога минават през шосето в галоп и няма никакъв шанс за шофьорите да реагират и да избегнат сблъсъка.
Кметовете на двете общини са категорични, че се налагат промени в самата нормативна уредба. Защото има пропуски в цялата система - кой контролира, кой санкционира. Общински служители хващат безпризорни животни, но няма как да докажат чии са, тъй като не са маркирани. Всички животновъди са предупредени да не оставят без надзор животните си, но много от тях не спазват разпоредбите.
Кметът на община Банско - Георги Икономов, е инициирал промени в Закона за опазване на селскостопанското имущество. Според него сегашният е изключително остарял и трудноприложим към днешните условия, като не води до ефективни наказания на виновните стопани, които пускат свободно и без надзор животните си, съсипващи чуждо имущество и предизвикващи пътни инциденти. "Законът трябва да бъде променен, промените съм внесъл преди няколко месеца в Националното сдружение на общините. Ще разчитам и на подкрепа от депутатите в настоящия парламент. Когато са наложени санкции и глоби на хора, чиито животни са съсипали чужди земеделски земи, те обикновено се обжалват в съда и падат, защото нормите, които са записани в закона не са обективни, не са изчистени, за да може да се докаже конкретното нарушение", смята Икономов.