Повечето мюсюлмани у нас не одобряват бурките, отхвърлят безусловно тероризма (видео)

Булфото (архив)
share

Фондация "Конрад Аденауер" заедно със социологическата агенция "Алфа рисърч" за втори път проведоха изследване за толерантността и партньорството между религиите в България, предаде репортер на Novini.bg

Торстен Гайслер от Фондацията обясни на пресконференцията, че у нас християни и мюсюлмани съжителстват от векове и има създадени тесни контакти. Положителна тенденция е, че между тези общности отношенията не са се изменили през последните години, дори 15% от анкетираните мюсюлмани отговарят, че отношенията са се подобрили. Също така Гайслер отбеляза, че делът на мюсюлманите, отхвърлящи безусловно тероризма, от 2011 г. насам се е увеличил с 6% и достига 89%. Делът на децата, смятащи тероризма при определени обстоятелства за оправдан, е намалял. Гайслер подчерта, че се надява тази тенденция да се запази.

За Фондацията е изключително важно да се задълбочава диалогът при различните вероизповедания в България, както и да работят все повече да се застъпва толерантността и партньорството, добави той.

Боряна Димитрова от "Алфа рисърч" обясни, че в изследването са включени мюсюлмани от групата на сунитите, алиани, българоезични мюсюлмани, както и мюсюлманите в гетата. При последните се наблюдават най-интересните тенденции. Като цяло мюсюлманите у нас имат нисък социален статус, а мюсюлманите в гетата живеят дори с по 100 лв. на месец. Нараства броят на мигрантите сред тези общности, като се засилва и семейната миграция - най-предпочитани страни са Турция, Германия, Белгия и Великобритания. В тази общност най-важно е семейството – 95% от анкетираните поставят семейството като най-висша ценност, сочат данните от изследването.

Боряна Димитрова обясни, че се наблюдава и тенденция за връщане на патриархалния модел в общността. Все повече е застъпена тенденцията на консерватизъм. Най-висока степен на религиозност се наблюдава сред мюсюлманите, живеещи в гетата. При 100% бедност там има и най-висока религиозност – мюсюлманите в гетата смятат, че единствената вярна религия е ислямът. Също така продължава да се запазват високи нива на спазване на обичаите и традициите в религията. Интересно е да се отбележи, че 54% от българските мюсюлмани не одобряват лицето на жената да бъде изцяло покрито, посочи Димитрова.

Анкетираните са отбелязали, че в международен план най-много вярват на Реджеп Ердоган, Ангела Меркел и Владимир Путин.

Водещи новини

Още новини