Рискът от лавини не е голям в момента, но с настъпването на пролетта и затоплянето на времето опасността се увеличава. Още в следващите дни се очаква повишаване на лавинната опасност. Синоптиците предупреждават, че в планините ще има снеговалеж в комбинация с вятър, а това е предпоставка за образуването на т.нар. "снежни дъски" или "скиорски лавини".
Именно такава беше и лавината, паднала в Рила, през почивните дни. Трима туристи бяха затрупани и се спасиха по чудо. В такива моменти всичко се решава в първите 15 минути. Колкото по-стръмен е склонът, толкова е по-голяма опасността, предава БТВ.
Планинските спасители съветват да се движим по зимната маркировка и да сме се запознали с прогнозата за времето.
В първите дни след голям снеговалеж, когато времето се оправи и всички са в планината, склоновете са с нова покривка, тогава има най-голяма опасност. Също така през пролетта след дълги затопляния снежната покривка натежава и е характерно да падат тежки мокри лавини.
От ключово значение са аптечката, добре зареден телефон и най-вече специалното оборудване. Все по-популярни сред планинарите са и лавинните раници. Ако снегът ни погълне, първото е да сигнализираме на спасителите на телефон 112. Пълната екипировка може да осигури намиране на затрупан в лавината за по-малко от 5 минути. Всеки може да провери каква е степента на лавинна опасност на сайта или на телефоните на Планинската спасителна служба към БЧК.