Всяко куче задължително трябва да е с микрочип

Всяко куче задължително трябва да е с микрочип
Getty Images/Guliver

Влезе в сила изискването всяко куче да бъде задължително идентифицирано с микрочип. Това съобщиха от фондация "Четири лапи".

Мярката е била приета с изменение в Закона за ветеринарномедицинската дейност, за да бъде предотвратено масовото изоставяне на домашни кучета. "Всеки собственик на куче навършило 4-месечна възраст е длъжен да посети ветеринарен лекар, който да постави микрочип на животното и да въведе данните в интегрираната информационна система на Българска агенция по безопасност на храните" е обяснила д-р Марина Иванова, директор на "Четири лапи" за България. Според нея идентификацията с микрочип е единственият начин да бъде направена връзка между кучето и неговия собственик, а задължителното чипиране ще позволи да бъде търсена отговорност от собствениците, изоставили своите домашни любимци, а също така би предотвратила и кражбите на животни.

Микрочипът, известен още като инжектируем транспондер, представлява голяма колкото оризово зърно стъклена капсула, която се инжектира подкожно от лявата страна на врата на кучето. Тя съдържа 15-цифров уникален код, срещу който в системата на БАБХ могат да бъдат въведени освен данни за собственика и четириногото, също и информация относно здравословно състояние на животното, негово описание и снимки. Кодът на чипа се разчита от устройство, каквото би трябвало да има във всеки ветеринарен кабинет. Манипулацията по поставянето е безболезнена и не носи никакъв риск за здравето на домашния любимец.

От "Четири лапи" напомнят, че всеки собственик трябва да регистрира кучето си и в данъчната служба по местоживеене, за да внася ежегодна такса за притежание на домашен любимец, чийто размер варира в зависимост от населеното място. От такса, по закон, са освободени определени категории кучета. Приходите от такси се използват за мероприятия, свързани с намаляване броя на безстопанствените кучета.

Проверка на "Четири лапи" в интегрираната информационна система на БАБХ сочи, че към днешна дата има данни за 80 724 кучета с поставен микрочип, като само за миналата година техният брой се е увеличил с 18 972. От началото на 2017 г. са идентифицирани 1505 животни.

Водещи новини

Още новини