200-годишнината от рождението на екзарх Антим Първи бе отбелязана с чествания във Видин. Негово Светейшество Българският патриарх Неофит оглави тържествата, организирани в града. В тях взеха участие митрополити и епископи на Българската православна църква, политици и общественици от Видин, гости и граждани на града.
Главен организатор на събитията бе Видинската света митрополия, предстоявана от Негово високопреосвещенство Видински митрополит Дометиан. В първия ден на честванията – 15 септември, Българският патриарх Неофит бе посрещнат в Художествената галерия „Никола Петров“. Там се проведе официална церемония за тържествено връчване на медал и грамота по повод 200 годишнината от рождението на Антим Първи на Негово светейшество Българския патриарх Неофит, на митрополити, епископи и духовни лица от Българската православна църква, а така също и на представители на Руската, Румънската и Сръбската православни църкви.
Връчени бяха медали на кмета на Видин Огнян Ценков, на областния управител Момчил Станков, на политици, държавници, учители, журналисти, общественици и изявени видински граждани. Валидирана бе и марка с лика на Антим Първи. Главата на Българската православна църква и Видинският митрополит Дометиан отслужиха тази сутрин съборна патриаршеска света литургия в катедрален храм "Св. вмчк. Димитър Солунски".
Основният камък за построяването на храма е положен от Първия български екзарх и Видински митрополит Антим през 1885 година. По време на тържествената литургия митрополитът на Сибиу, Румъния, Лаврентий, подари на Видинската епархия дреха, в която е било облечено тялото на св. Петка Търновска. Реликвата бе изложена за поклонение пред олтара на храма. Стотици граждани и ученици се включиха в литийно шествие от катедралния храм до мавзолея-гробница на Антим I, където в негова памет бе отслужена панихида.
„Ще бъда блажен, ако с моята саможертва възкръсне България за нов живот”. В тези думи на екзарх Антим, останали в историята като печат, е концентрирано цялото съдържание и смисъл на всичко, извършено от него в дългите години на неговото дело и служение”, подчерта в словото си патриарх Неофит.
„Той е този, който поставя началото на величествената катедрала, на учебното дело, като строи и построява училище, носещо неговото светло име, музея, както и читалище „Цвят” и колко още забележителни сгради, които и до ден днешен красят името и образа не само на Видинската епархия, но и на цялата Българска православна църква”, каза за своя изтъкнат предшественик митрополит Дометиан. Кметът на Видин Огнян Ценков в словото си подчерта: „Славата на Антим Първи е слава за нашия град, слава за България!”.