На Международния ден на лешоядите - 3-ти септември (събота) Българското дружество за защита на птиците обявява Свободен вход в Природозащитния център "Източни Родопи" край Маджарово, съобщиха от организацията.
Инициативи по случай Деня на лешоядите ще бъдат проведени и на 9-ти септември (петък), когато БДЗП ще организира "Празник на птиците" на площад "Свобода" в Хасково и на 16-ти септември в Русе - в Регионалния исторически музей в Русе, където събитието ще се отбележи с прожекция, пиеса и ателиета за деца.
Непопулярни сред съвременното общество, тези величествени и древни птици от хилядолетия насам са смятани за свещени.
Екологичната роля, която лешоядите имат в природата, предоставя незаменима услуга за останалия жив свят - те са санитарите на природата, които спират разпространението на заразни болести по животните и хората, като по този начин се превръщат в своеобразни носители на живота. Съществуват научни изследвания, според които лешоядите, чрез своята дейност, предоставят на обществото екологични услуги на стойност над 100 млн. евро годишно.
В миналото в България са гнездили четири вида лешояда - брадат, черен, белоглав и египетски. Днес могат да се видят само белоглавият и египетският лешояд. Опазването на белоглавия лешояд е една от най-успешните дейности на БДЗП. Данните от мониторинга, извършван вече за 29-та поредна година, показват, че в края на 80-те години размножаващите се двойки са били едва 13, докато през последните години се наблюдава постепенно увеличаване на популацията с отчетен през настоящата година максимум за България от 75 двойки.
Популацията на египетския лешояд на Балканите за последните 30 години е намаляла с повече от 80 процента. Основните заплахи за вида, са нелегалното използване на отрови, токовите удари от необезопасени електрически стълбове, унищожаване на местообитанията му, безпокойство и бракониерство. БДЗП работи по опазването на този емблематичен вид още от създаването си и през последните три години отрицателната тенденция в популацията в България е преустановена.