Патриарх Неофит награди днес Гиньо Ганев с църковен орден "Св. Йоан Рилски" - първа степен. Награждаването се състоя на тържествена церемония в Синодалната палата и е за заслугите на Ганев за възстановяването на единството на Българската православна църква /БПЦ/ и за укрепването на нейния авторитет както чрез законодателни инициативи, така и чрез публично заявени от него позиции.
Повод за награждаването на Гиньо Ганев е и 25-ата годишнина от приемането на Конституцията от 1991 г., с която се гарантира правото на вероизповедание на българските граждани и се утвърждава Източното православие като традиционно вероизповедание за България.
В тежките години на разкола редица български общественици, интелектуалци и законотворци подкрепиха усилията на Светия синод да възстанови каноничното единство на родната ни БПЦ, като в онези дни на изпитания, те решително застанаха на страната на истината, посочи в словото си патриарх Неофит. Той отбеляза, че сред тези българи се откроява личността на Гиньо Ганев - като виден политик, високоавторитетен общественик, парламентарист и конституционалист.
Негово светейшество припомни и приноса на Гиньо Ганев за внасянето в Народното събрание през 1999 г. на законопроекта за единството на БПЦ и за активната му парламентарна подкрепа за внесения на 5 юли 2001 г. Закон за вероизповеданията. Неговото приемане допринесе за възстановяване на единството на БПЦ и за укрепване на правния й статут. По-късно като български омбудсман Гиньо Ганев продължи да отстоява водещата роля на православието у нас и да брани правата и свободите на гражданите, и особено - правото на вероизповедание, заяви патриарх Неофит.
В словото след награждаването Гиньо Ганев говори за житейската политика, основаваща се на разума, реализма и на разбирателството, но свързани и с толерантността, но не като търпимост, а като активно гражданско поведение, действие и инициатива. Едно такова църковно отличие не са дава за минали заслуги - това би било и обидно, и нелепо. То се дава, мисля, не за миналото, а се заслужава всеки ден и всеки миг, посочи Ганев.
По думите му не е вярно, че в спора се ражда истината, тя се ражда от добрата воля и от добрите думи - там е светлината. Затова ние търсим думи, които да бъдат "меки като мляко" и да не носят конфронтация, противопоставяне и злина, с каквато е пълна нашата действителност, каза Ганев. Той отбеляза, че само, ако живеем заедно, ще живеем по-добре - това трябва да се разбере, но трябва също солидарност, близост, добронамереност и човешка доброта. Не трябва да забравяме и любовта, но във всеки от нас има една-единствена зависимост и това е зависимостта от Създателя на света - от Бога. Там е любовта, поясни Ганев.
На церемонията присъстваха митрополити от Светия синод, да уважат Гиньо Ганев бяха дошли и Огнян Герджиков, Тодор Батков, Светлана Шаренкова, Борислав Великов.