В България от 10 години се прави пенсионна реформа. До онзи ден пенсионната възраст растеше – с пет години се увеличи за жените, с три за мъжете. Заедно с това се увеличиха и изискванията за трудов стаж. Това каза на пресконференция президентът на КНСБ Пламен Димитров след съвместно заседание на националните стачни комитети и ръководствата на двата синдиката – КНСБ и КП „Подкрепа".
Димитров заяви, че реформата има своите кусури. Драматичният спад и намаление на вноските доведе до състоянието, в което е НОИ, и беше ясно, че ще се стигне дотук, коментира Димитров. Анализите на синдикатите показват, че нито спестените суми, за които зам.-министърът на финансите Владислав Горанов говори, в размер на 51 млн. лева, нито „ускорените” реформи за увеличаване на пенсията на 16 000 души, могат да обосноват тежкото и несъгласувано нарушение на договорения режим за пенсиониране и националното споразумение, под които стоят подписите на министър-председателя и представителните организации на работниците и работодателите, коментира Димитров.
Синдикатите подчертаха, че не приемат подхода на противопоставяне на сегашните пенсионери с работниците. Според Димитров пари могат да се намерят с повече приходи в системата на осигуряване и взимането на мерки за увеличаването на събираемостта. Той припомни, че важна точка от споразумението е било предложението от 1 януари тази година да се криминализира укриването или неплащането в пълен размер на осигурителните вноски. „Ако това беше направено, сега нямаше да се говори за дупки в НОИ”, коментира Димитров.
„Лично аз обвинявам министър Дянков в лъжа. На два пъти в Националния съвет за тристранно сътрудничество поставях въпроса дали правителството и лично той има намерение да променя нещо в пенсионната система. Отговорът беше – не. Два дни по-късно зам.-финансовият министър Владислав Горанов обясни в парламента вариантите на промени. Това е подценяване и обезсмисляне на НСТС”, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.
„Навсякъде промените се правят плавно и точно така го планирахме и ние. Но сега изведнъж се казва друго. Аз започвам да се шашвам от това, че няма предвидимост на този, който взима решенията”, каза президентът на КТ „Подкрепа” Константин Тренчев.