Пред Пловдив не стои опасност от критично мръсен въздух. Това каза Стефан Шилев, директор на Регионалната инспекция по околната среда и водите в града, в коментар на тревожната статистика, изнесена от Европейската агенция за околна среда, че над 14 000 българи ежегодно умират преждевременно от наличието на фини прахови частици във въздуха, предаде "Фокус".
По думите му, за 2015-та година Пловдив бележи исторически минимум на превишения от фини прахови частици – 69, което прави значително намаление спрямо 2014-та, когато са били – 79, което означава, че се върви в низходяща крива.
„През зимния сезон ситуация е както всяка година. Има огромно на брой състояние на инверсии, при които топлия въздух затиска студения и няма разсейване на замърсителите. Отчита се и отопление на твърдо гориво на голям брой домакинства. Не трябва да се забравя, че тук основния проблем е ниската покупателна способност и лошото финансово състояние. В икономическата криза хората се отопляват с твърдо гориво - дърва и въглища. Трябва да се отчете и неблагоприятното географско положение по отношение на инверсиите”, коментира Шилев. Той уточни, че границата, която е определена за опазване на човешкото здраве е 50 микрограма на кубичен метър фини прахови частици за едно денонощие и съответно се допускат най-много 35 дни с превишения в рамките на година. „Към това се стремим и караме общините, които имат превишения да правят програми за достигане до съответните нива на замърсителите. Мисля, че има ефект. Пловдив в последните години върви положително. Но трябва и хората да вземат отношение по този проблем”, посочи Стефан Шилев.
Директорът на РИОСВ-Пловдив добави, че въздухът е един от компонентите на околната среда, който има пряко отношение към живота на земята. „Всяко вмешателство и промяна на неговия състав може да доведе до здравословни проблеми. Неслучайно са определени тези параметри от Европейската агенция за околната среда за максимум 35 дни с превишение на количеството на фините прахови частици. Колкото по-малко чужди и нехарактерни емисии има в атмосферата, толкова по-добре”, обясни Стефан Шилев.