Новоизбраният заместник-омбудсман Диана Ковачева заяви в предаването "Преди всички" по БНР, че една от темите, по които ще работи, е свързана с Националния превантивен механизъм за сътрудничество на национално и международно ниво за проверки по местата за лишаване от свобода.
България е много критикувана през последните години за ситуацията, за обстановката, за условията в местата за лишаване от свобода и за насилие над лица, лишени от свобода. Работата на омбудсмана е да наблюдава начина, по който се работи в тези институции и да прави препоръки. Смятам, че това дава реални възможности за България в международен план да изпълни критерии, които отдавна са поставени от Съвета на Европа. Ето това е нещо, с което аз лично бих се занимавала, заяви тя.
Диана Ковачева каза, че вече се е срещала с граждани в приемната към институцията и е получила сигнали за нарушения на човешките права. Приоритет за нея ще бъде и работата по разрешаване на проблемите с доставчици на услуги.
Темата е динамична, та трябва да се развива. В средата на месец февруари омбудсманът организира кръгла маса за обсъждане и дискусия. Смятам, че въпросът може да бъде решен в сътрудничество с институциите, няма как омбудсманът да се справи сам. Подготвено е искане до Конституционния съд за тълкувателно решение във връзка с таксата "юрисконсулт".
Омбудсманът постави тази тема на обсъждане, за това до каква степен абонатите могат да бъдат натоварвани с таксата "юрисконсулт", когато има неплатени сметки. Предприемат се мерки и за искане на тълкувателно решение от Върховния касационен съд за таксата „сградна инсталация“, тъй като има противоречива практика на съдилищата.