Евродепутати и експерти участваха днес в дискусия в Европейския парламент, посветена на проблема с трафика на българи в Гърция.
Срещата бе по инициатива на евродепутата от ЕНП/ГЕРБ Мария Неделчева.
Представени бяха резултатите от изследване по проекта "Марио", извършено в края на миналата година.
Проучването е целяло да се установи каква е числеността на българите, които стават жертва на експлоатация или на трафик на хора в Гърция, по-специално в Солун.
Проверката е установила 62 български граждани, които "работят" по улиците на града, като най-често се занимават с просия, миене на автомобилни стъкла, продажба на дребни стоки. Съществена част от тях живеят в мизерни условия, е установила проверката.
Според представените данни, две от намерените при анкетата деца са били на възраст под 2 г., други 10 са били на възраст между 2 и 5 г., общо 13 са били между 6- и 11-годишни, 18 са били между 11- и 14-годишни, а 9 са били във възрастовата група 15-17 години.
Най-честите случаи са били на жени, които просят с дете на ръце, следвани по брой от миещите стъкла и просещите.
Установено е, че в повечето случаи между децата и възрастните има роднинска връзка. Най-много са били установените българи от Русе /18 души/, следвани по брой от хората от Плевен и София /по шестима/, Елин Пелин и област Варна /по четирима/, Шумен /3/, Видин /2/, Костинброд /1/. Общо за 18 души не е била установена адресна регистрация в България.
Авторите на доклада отбелязват, че е необходима спешна междунационална координация и незабавно приемане на мерки от София и Атина.
Според тях следва да бъде изготвено междуправителствено споразумение, засягащо въпросите с експлоатацията и трафика на българи в Гърция.
Необходимо е също сътрудничество между съдебните и социалните служби на двете страни, както и създаването на национални мрежи за разглеждане на тези случаи в Гърция и в България, допълват експертите.