Криза за майстори, заварчици, автомонтьори и стругари налегна родния трудов пазар. Това показват данни на социалното министерство относно търсенето и предлагането на заетост. „Няма съответствие между свободните работни места и квалификацията. Търсят се кадри със средно образование, които добре владеят някоя професия и могат да работят”, заяви социалният министър Ивайло Калфин пред Нова телевизия.
В същото време средното възнаграждение на заварчиците варира между 1200 лв. и 1500 лв., което е приблизително двойно на средната работна заплата в страната. Според Калфин недостигът на този вид кадри ще бъде решен с въвеждането на дуалната система. Идеята е учениците да започват работа по специалността си още докато се обучават. Така, след като завършат училище, те ще имат практическите умения нужни им да започнат работа.
Калфин подчерта още, че липсата на висококвалифицирани кадри пък социалното министерство ще бори с промени в Наредба за наемане на чужденци от трети страни. Както „Монитор“ писа, целта на промените е да се облекчи режимът на издаване на „сини карти“, нужни при наемане на специалисти, извън държави от ЕС. Предвижда се всяка година социалният министър да изготвя списък на професиите, за които работодателите не могат да намерят кадри. Ще отпадне и пазарният тест, при който фирмите трябва да докажат в срок между 15 и 30 дни, че трябва да наемат чужденци, защото у нас няма достатъчно квалифицирани кадри. „За да дойде чужденец, той трябва да взема три пъти над средната заплата и да има висше образование в този сектор“, уточни Калфин.
На фона на това министърът отчете застой на възнагражденията у нас.
„Дори когато върви икономиката, работните заплати не са най-бързо растящите. Бизнесът разчита на ниското заплащане на труда като фактор, който помага да си продава по-добре продукцията“, заяви вицепремиерът. От социалното ведомство отчитат, че през август безработицата намалява до 9,3%, което е най-ниското ниво от 2008 г. насам. 46 864 младежи до 29 г. са търсили препитание през миналия месец, като една част от тях са висшисти. „Те обикновено не работят по специалността си и започват работа след 25-годишна възраст, което не е добре“, заяви още Калфин.
Криза за майстори, заварчици и монтьори
- 08.09.2015 | 06:04
- 4922