Трябва да се засили контролът върху условията, в които живеят децата /чиито родители са гурбетчии в чужбина и се отглеждат от баби, дядовци и други роднини/, заяви на пресконференция в Смолян вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин в отговор на журналистически въпрос, предаде БТА.
Според него проблемът с тези деца е сериозен и не може да се реши с наказания, след като по закон те се водят изоставени деца. Приемлив вариант е, ако фактически за тези деца се полага достатъчно добра грижа от членовете на семейството, които се грижат за тях, смята вицепремиерът. Според него грижата за децата и отговорното родителство могат да се следят и от социалните работници, и в училищата.
Вицепремиерът заяви, че по проблема е имал спорове с юристи около текстове в Закона за семейното подпомагане на деца, който в първоначалния си вариант е предвиждал да не се плащат детски, когато родителят е изоставил детето, включително и за случаите на гурбетчиите в чужбина. Юридически е така, дори прехвърлянето на права върху баба и дядо трябва да мине през съдебно решение, коментира социалният министър. Той допълни, че е настоял тази разпоредба да отпадне, за да не се наказват хората, които са отишли да работят в чужбина.
Вицепремиерът Ивайло Калфин участва в кръгла маса в Смолян, на която са дискутирани възможностите за реализиране на политиките и проектите на министерството по места. Министър Калфин е акцентирал пред кметовете от област Смолян да насочат усилията си в търсене на алтернативи за трайна заетост, защото програмите за временна заетост са полезни, но не създават перспективи за хората. Обществените трапезарии, които функционират в 4 общини в областта, вече ще работят целогодишно. Това е съобщено на проведената кръгла маса. Ивайло Калфин ще има по-късно днес среща с миньори от региона, на която ще се разисква пенсионната реформа.