Пращаме в чужбина сирачета с грешни диагнози

share

Медицинските досиета на сирачета с увреждания съдържат невярна информация, алармираха от МП. Често заради извършването на медицинските изследвания, които не са платени от държавния бюджет, се поставя диагноза, която не съответства на действителното състояние на детето, заяви зам.-министърът на правосъдието Петко Петков по време на заседание на Националния съвет за закрила на детето вчера, пише "Монитор".

Според него една невярна диагноза оказва влияние върху избора на осиновител. Това означава, че дете с по-тежък проблем от вписаното в здравното му досие може да се окаже при неподходящо семейство. “Влезе ли веднъж диагнозата в досието на детето, трудно може да бъде преодоляна. Това е като клеймо”, заяви още Петков. От МЗ вече поискаха преписка за случаите с несъответстващи диагнози. “Не знам за какви заболявания става дума, но ще направим проверка”, зарече се зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков. В списъка за международно осиновяване подадат деца с церебрална парализа, синдром на Даун, умствена изостаналост, олигофрения. В регистъра се вписват и деца в тийнейджърска възраст от ромски произход, които не са намерили нови родители у нас.

От МП отчитат още един пропуск при процедурата за международно осиновяване. Оказва се, че медицинските документи не са част от досиетата на децата. Така при преместването на едно хлапе от сиропиталище в приемно семейство лекарски експертизи и резултати от изследвания не се предават на временните родители. “В голяма част от случаите липсва съдействие от страна на приемните семейства за изготвяне на необходимите медицински свидетелства на децата, което сериозно рефлектира върху процеса на осиновяване”, твърди още зам.правосъдният министър.

Нерядко социалните служители пропускали да предоставят информация за връзка между братя и сестри, подходящи за вписване в регистъра за осиновяване в чужбина. През март в регистъра са вписани около 1700 чужденци, пожелали да приютят българче. Най-много са кандидатите от САЩ, Италия и Франция, които са готови да осиновят дете с увреждания, което е получило 3 отказа от български семейства. Общо 472 деца са били осиновени от чужденци през миналата година.

Водещи новини

Още новини