Парламентът да няма достъп до следствена тайна. Това е поискал главният прокурор Борис Велчев от Конституционния съд (КС).
Задължението на магистратите да предоставят на парламента информация и документи, които са следствена тайна, е записано в правилника на Народното събрание.
Опазването на данните е част от работата на съдебната власт. Затова, според главния прокурор, не е редно външни за Темида хора като депутати да имат достъп до разследванията. Причината е, че те биха могли да повлияят върху хода на делото. Разследванията трябва да бъдат безпристрастни и обективни, категоричен е главният прокурор.
Обвинител номер 1 се позовава на Наказателно-процесуалния кодекс, според който следствената тайната може да пада по изключение, ако прокурорът прецени.
Ако Конституционният съд уважи искането на Велчев, прокуратурата пак ще бъде задължена да дава информация за подслушването, тъй като то е регламентирано в Закона за специалните разузнавателни средства. В началото на тази година обвинители обясняваха в парламента по какъв повод е започнало подслушването на шефа на митниците Ваньо Танов. Тогава комисията за контрол над специалните разузнавателни средства проверяваше изтичането на записи на разговорите му.