Забранява се нощната паша на животни, както и пашата в гористи местности в Ямболска област. Това е една от мерките за ограничаване разпространяването на заболяването „Син език” в петте общини на областта, съобщава "Фокус".
Решението е взето на извънредно заседание на областната епизоотична комисия в Ямболска област, което бе свикано заради възникнало огнище на заболяването "син език" в село Мандрица, община Ивайловград.
Освен това се забранява движението на едри и дребни преживни животни в общините Елхово, Болярово и Тунджа, с изключение на случаите за незабавно клане.
Кметовете и наместниците по населените места в областта ще трябва да изготвят списъци с актуална информация за броя на едрите и дребни преживни животни, ще бъдат извършвани клинични преглади на животните на 14 дни.
Забраняват се пазарите и изложби на животни. На територията на областта има два пазара за живи животни - в общините Елхово и Ямбол.
Животновъдите са задължени да извършват периодично дезинсекция на стопанствата си, като преди това уведомят собствениците на пчелини.
От син език най-често боледуват овце, причинен от ухапване от комари. Последният констатиран случай на син език в ямболска област е през 1999 година в 18 села на крайграничната община Болярово.
Заболяването не е опасно за хората, но нанася сериозни щети на животновъдите, коментира д-р Стоян Колев от Областната дирекция по безопасност на храните в Ямбол.
Според него най-трудно ще бъде изпълнена забраната за нощна паша на животните. „В момента е горещо, овцете не пасат. Второто важно нещо е да ги накараме да не пасат животните в горски райони, както и край реки и язовири”, каза д-р Колев.
В ямболска област има близо 60 000 овце и 15 000 кози.