Ситуацията с битовите проблеми на бежанците у нас постепенно вече се овладява. По думите на външния министър Кристиан Вигенин обаче помощта и съдействието, които страната ни е получила, не са достатъчни. Той смята, че основната тежест за справяне с проблема ще падне върху националния бюджет.
"Убеден съм, че съвсем скоро репортажите от центровете за бежанци ще изглеждат по съвсем различен начин. Започваме да вземаме мерки и по интеграцията на тези от тях, които ще получат статут на бежанец и ще останат по-дълго в страната. Ясно е, че те няма да се върнат веднага в Сирия, дори мирът да бъде договорен утре", коментира Кристиан Вигенин за БНР.
По думите му мерките ще включват комплекс от действия, които да позволят бежанците да бъдат не само консуматори, но и да допринасят за държавата. Той добави, че трябва да се гарантира образованието на децата и възможността на част от имигрантите да работят.
Вигенин отрече да е имало забавяне в реакцията към Турция по отношение на притока на имигранти от южната ни съседка. Той обяви, че съвсем скоро ще бъде подписано споразумение между двете страни за съвместно наблюдение на границата. Другата седмица ще бъде подписано и споразумение за тристранен граничен център между България, Турция и Гърция.
"България ще реагира в случаи на дискриминационен подход спрямо нейни граждани от други страни членки на ЕС след отварянето на трудовите им пазари от Нова година", категоричен е Вигенин. Той подчерта, че не може да има двойни стандарти в Европейския съюз.
Като най-тежкото политическо предизвикателство в работата му до момента Кристиан Вигенин определи конфликта в Сирия. Той коментира, че на този етап са неуместни посещения в близкоизточната държава, като това, което готви лидерът на "Атака" Волен Сидеров.
Външният министър смята, че е рано да се прави анализ защо на територията на България "Хизбула" е атакувала израелски граждани.
"Тази атака имаше за цел чужди граждани. Ако е имало за цел политиката на страната, вероятно щяха да бъдат ударени цели, които са пряко свързани с България, като български граждани. Независимо кой е целта, такива явления са недопустими", заяви външният ни министър.
Относно Договора за добросъседство той коментира, че интерес от него има в по-голяма степен македонската страна.
"Ние сме заявили ясно, че без такъв договор не сме готови да подкрепим даването на дата за начало на преговорите. Не бихме искали ние да ставаме пречка за този процес на Република Македония. Към днешна дата сме доста по-близо до подписване на такъв договор в сравнение с момента, в който бях избран за министър. Но това подписване не е съвсем предстоящо. Успяхме за този период да създадем една малко по-добра атмосфера в отношенията между двете страни, което само по себе си ще облекчи подписването на договора", посочи Вигенин, като не се ангажира със срокове.
"Доверието се изгражда постепенно, като казвам, че сме по-близо, го мисля наистина сериозно. Ще положим нужните усилия това да стане максимално бързо. Паралелно с работата по договора се опитваме да развиваме отношенията и в други сфери, например транспорт", заключи дипломат номер едно.
Кристиан Вигенин: Овладяваме ситуацията с битовите проблеми на бежанците
- 14.12.2013 | 20:41
- 1539