40 трансформатора цъкат в Бургас

share

Поне в 40 жилищни сгради в Бургас трафопостовете все още не са изведени навън, както изискват мерките за безопасност. Това призна вчера по време на годишнината от взрива на едно от съоръженията Георги Георгиев – директор на „Строителен контрол” към Община-Бургас, пише в. "Монитор".

20 от тези над 40 трафопоста са предвидени за изваждане, само за 3 от тях обаче процедурата е извършена. За останалите 17 се правят ПУП-ове и се търсят подходящи места, обясни Георгиев. На един от адресите - жилищен блок с трафопост в него на ул. „Фердинандова” № 61, жителите споделят, че живеят в постоянно напрежение.

Трафопостът се намира в мазето на блока и досега не е правил проблеми, но жителите се притесняват и от авария, и от облъчването, сподели бившият домоуправител Тома Томов. Според него мястото на трафопоста не е в блока, в който живеят предимно възрастни хора като самия него. Сградата е строена през 1960 година, трафопостът също е на тази възраст.

При големи дъждове мазето се наводнява. Имало е случаи съоръжението да плува в 50-60 сантиметра вода. При друг случай пък котка влязла вътре през счупен прозорец и жива се опекла, като предизвикала късо съединение, довело до авария. В мазите се въдели и плъхове. Заради трансформатора и страха да не се повтори аварията кооператорите постоянно зареждали с отрова. Само че така тровели и плъховете, и котките. Вижда се, че аварийният изход е зазидан.

Томов обяснява, че съсед искал да прави кафене и зазидал изхода, който е откъм задния вход на сградата, защото дворът бил частна собственост. „При опасност, при авария няма откъде да излезем, а сме все старци тук”, жалват се възрастните хора.От общината се ангажираха до средата на следващата година да извадят всичките 40 опасни трафопостове от сградите. Подходящи места обаче трудно се намират.

Въпреки че по Наредба поставянето на трансформатор в жилищна сграда трябва да е изключение, EVN го е превърнало в практика. По искане на прокуратурата енергийното министерство е извършило комплексна проверка, която е установила нарушения в дейността на EVN, но не е установила виновни длъжностни лица. От районната прокуратура уточняват, че до месец делото ще бъде приключено.

Обитателите на кооперацията на улица „Хан Крум” вчера направиха курбан и молебен за здраве в едно. Преди година чиста случайност спаси две от семействата, след като трафопост се взриви под собствените им апартаменти. В 3 часа през нощта на 16 октомври 2012 година мощен взрив срина двата апартамента на първия етаж в мазето, а взривната вълна помете магазини и паркирани на улицата превозни средства.

Още един курбан ще направи семейството на Пламен Димитров, което най-много пострада при взрива. Това ще стане на 11 ноември, когато се чества свети Мина в православния календар. Причината е, че икона на закрилника на семействата свети Мина е стояла на стената в стаята, която рухна след адската експлозия. Сега Пламен, съпругата и двете им деца вярват, че точно тя ги е спасила от ужаса и смъртта.

Година след като неизправен трансформатор се взриви и разруши жилищна сграда в центъра на Бургас, стана ясно, че поне още 40 подобни съоръжения цъкат в жилищни сгради, а обитателите им живеят в постоянен страх.

През изминалата година електроразпределителното дружество ЕВН, „Строителен контрол” и Пожарна безопасност и защита на населението“ правиха редовно проверки за пожарна безопасност на трафопостовете в града. Долива се редовно и масло в съоръженията, увери Георги Георгиев – директор на „Строителен контрол” към Община-Бургас

Водещи новини

Още новини