Настаняваме сирийските бежанци и по хотели

share

Част от сирийските бежанци в България ще бъдат настанени в хотели. Това заяви пред Дарик председателят на Държаваната агенция за бежанците Никола Казаков. С постановление на Министерски съвет са отпуснати 565 000 лева, които се дават на МВР, респективно на агенцията. С тези пари ще се осигури т.нар. алтернативно жилищно настаняване.

До края на годината в три нискоразрядни хотели на държавни бази ще бъдат настанени 500 бежанци от центъра в София. На мястото на изведените бежанци ще се преместят хора от другите центрове и по този начин ще се освободи място в един от най-препълнените центрове в страната, този в село Пъстрогор, който е и най-близко до границата.

Днес там на посещение бе вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев. Той посети и тактическите щабове в Хасково и Елхово. На брифинг в хасковската полиция вицепремиерът съобщи, че в момента капацитетът на всички места за настаняване в България е превишен с над 380 бройки. До десет дни ще е ясно кои ще са новите помещения в региона и в страната, където ще бъдат настанявани бежанци.

Предприемат се действия по съкращаване сроковете на процедурите по издаване на статут на бежанец, като целта е срокът от близо година да падне до три месеца. Изготвят се и критерии, по които бежанците ще се разпределят на различни групи, съобразно риска, съобщи още Йовчев. Няма да има разгриничаване по социален или дискриминационен принцип.

Вицепремиерът уточни, че например по-малко рискови са семействата. "Групите, които счетем за рискови, от гледна точка на националната сигурност, ще бъдат с по-ограничена форма на предвижване и към тях ще има по-засилен контрал от страна на държавата", уточни Йовчев.

На въпрос дали има информация в досегашния поток от бежанци да е имало представители на терористични организации или на неприятелски разузнавателни служби, министърът отговори, че конкретни данни за непосредствени рискове няма, но не можем да не признаем, че при този ускорен поток и при тази ситуация в близкия изток такива рискове съществуват.

Вицепремиерът каза още, че ще бъде саздадена организация, която да позволи продължителното пребиваване на бежанците да не създава проблеми за градовете и за местното население, но това не означава че ще бъде ограничен режимът на пребиваване в съотвения център.

Проблемът не е в охраната на българската граница, а в нестихващия постоянен поток от бежанци, заяви силовият министър.

Вземат се мерки и по отношение на рисковете от епидемии. В дома в Пъстрогор вече е командирован екип от ВМА, който ще прегледа всички 460 бежанци там. Ще има медицинска лице, които ще преглеждат всеки новодошъл бежанец в България. Държавните служители, които работят с бежанците, ще бъдат имунизирани, а министерството на здравеопазването разработва списък с ваксини и медикаменти необходими за бежанците.

Водещи новини

Още новини