Финансовият експерт и неформален икономически съветник на премиера Бойко Борисов – Кольо Парамов и председателят на ЕНП Мария Капон дискутираха в студиото на „Свободна зона” по ТВ+ скандала с „Лукойл Нефтохим” и сюжета с лиценза й.
Административният съд на София - град спря предварителното изпълнение на решенията на директора на Агенция "Митници", с които беше отнет лицензът на рафинерията. Мария Капон бе една от първите поискали отнемането на лиценза на „Лукойл”.
„Става въпрос за закон, няма два начина да прочетеш закона. Това беше единственият начин, по който трябваше да реагира държавата. Искахме да се покаже воля”, каза в студиото на „Свободна зона” председателят на ЕНП. В ефира на ТВ+ тя не скри разочарованието си и каза, че си задава въпроса колко литра керосин струва едно съдебно решение. „Ако има държава, ние трябва да рестартираме съдебната система. Легитимира се монополът. Днес Борисов е премиер и може да направи така, че да рестартира съдебната система, а не да повтаря как „ние ги хващаме, а те ги пускат”.
Топката е в полето на премиера и той е този, който трябва да покаже политическа воля”, заяви твърдо Капон. Междувременно стана ясно, че Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще разследва „Лукойл Нефтохим” и „Лукойл авиейшън” за злоупотреба с монополно положение. Вчера в КЗК е постъпило писмо от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ), в което се поставят въпроси относно евентуална злоупотреба с господстващо положение от „Лукойл Нефтохим” и „Лукойл авиейшън”. „Лукойл авиейшън” е единствен доставчик на самолетно гориво за българските летища.
„Същата тази фирма, според съдебното решение, е регистрирана в Холандия. И в Люксембург, и в Холандия, и в Кипър, и в Панама – са т. нар. офшорни зони. Кой е реалният собственик на тази фирма, ние тук не се наемаме да кажем. Ние смятаме, че тя е тяхна дъщерна фирма по косвени признаци. Кой седи зад един офшорен капитал? Ако българското правителство иска да работи прозрачно, трябва да има сделки за прозрачен капитал”, коментира това Капон.
Кольо Парамов от своя страна призова за смяна на КЗК. По думите му Комисията е причината за установяване на монопол, защото го е допуснала. „Управляващите могат да направят следното: прекъсват си почивката, сменят КЗК, работят 20 дена, променят изцяло закона за КЗК и приемат нова комисия, изваждат силни, точни и авторитетни хора и приемат ново държавническо поведение”, посъветва управляващите Парамов.
„420 управители, които внасят гориво, се организираха веднага да внесат необходимото количество гориво и да го разкарат по всички бензиностанции. Бензинът щеше да падне на 2.50 лева, 2.40 лева, 2.30 лева за литър, щеше да стигне цената, която е в Словакия”, обясни възмутено финансовият експерт. Той подчерта, че към този момент не е била налице политическа нестабилност. Сега, обаче, било различно и било наложително „да се излезе от блатото”.