С минута мълчание започна церемонията в памет на загиналите при атентата на летището в Бургас.
Събитието протича при засилени мерки за сигурност на бургаското летище. Автомобилите и хората се претърсват. За церемонията пристигна премиерът Пламен Орешарски, придружаван от кмета на община Бургас Димитър Николов.
Година след ужасяващата трагедия на това място, споменът се завръща по-ясно от всякога, за да ни покаже, че тероризмът няма оправдание под никаква форма или предлог. Не съществува кауза – религиозна, национална, политическа или лична, която да осмисля подобна жестокост. Това заяви министър-председателят Пламен Орешарски на церемонията в памет на жертвите на атентата в Сарафово, съобщиха от правителствената информационна служба.
Премиерът изрази своята и на неговите сънародници съпричастност към болката на близките на жертвите, както солидарността си с мъката на израелския народ. „На днешния ден мислите и молитвите ни са със семействата на жертвите от атентата тук, в Сарафово”, отбеляза Орешарски.
Министър-председателят изтъкна, че от векове в България мирно съжителстват различни етноси и вероизповедания. „Нашето общество е толерантно и демократично и като държава-член на Европейския съюз, ние защитаваме ревностно правата и фундаменталните свободи на гражданите”, добави Орешарски. Той изтъкна, че за съжаление няма механизъм, който да е доказал своя ефект срещу тероризма. „Вярвам, че единствената възможност, която имаме като демократични общества, е да се обединим и заедно да се борим”, категоричен беше министър-председателят.
Премиерът Орешарски благодари на съюзниците, които от самото начало оказват ценно съдействие в разследването на атентата. Той подчерта, че партньорските служби на държавите-членки на ЕС, САЩ, Израел, Австралия, Канада и не на последно място на Ливан имат сериозен принос в работата по разкриването на подбудителите и извършителите на този терористичен акт. „Смятам за важно, че ЕС работи за консенсусно решение, което да позволи от една страна включването в списъка на терористичните организации на военното крило на Хизбула, от друга страна - да бъде запазено сътрудничеството с всички политически партии и финансовата подкрепа на нашия важен партньор в Близкия изток Ливан”, каза Орешарски.
Премиерът изтъкна, че терористичният акт не е повлиял на приятелските отношения между България и Израел. „Нещо повече – смятам, че той обедини усилията на двете страни за още по- ползотворно сътрудничество”, добави той. Орешарски изрази удовлетвореността си от съдействието на израелската страна по разследването и благодари за проведените обучения и обмена на полезни практики, свързани с превенцията и противодействието на терористичните атаки.
„В заключение отново ще се върна към трагедията преди година. Вярвам, че най- тежките изпитания ни носят повече сила и повече мъдрост. В днешния ден, когато отбелязваме 176 години от рождението на Васил Левски – Апостола на свободата, ще припомня думите му, които и днес трябва ясно да чуваме – братство всекиго, без да гледаме на вяра и народност”, каза министър-председателят.
На мястото на инцидента има поставен мемориал в памет на жертвите на терористичния акт. Той бе открит от кмета на Бургас Димитър Николов и посланикът на Израел в България Шаул Камиса Раз веднага след края на възпоменателната церемония. Тя приключи с изпълнението на химните на България и на Израел.
Мемориалът ще напомня на бургаското летище за загиналите при атентата. Автор на паметника е Ами Атиас и е дарение, съобщи посланикът на Израел. Монументът представлява шест колони с пет еврейски звезди и полумесец за българския шофьор, който е мюсюлманин. На мястото бяха поканени близките на загиналите, за да поднесат цветя. Първи бяха близките на загиналия български шофьор. В момента официалните лица и техните представители поднасят цветя от името на институциите.