Единна информационна система за хората с увреждания ще бъде готова до октомври 2012 г.
Регистърът ще обедини наличните данни в различни институции и организации, за да се изясни колко са българите с увреждания, какъв е социалният им статут, образованието и трудовата им дейност,
Това стана ясно на представянето на проекта от социалния министър Тотю Младенов и изпълнителният директор на Агенцията за хората с увреждания Милчо Коралски.
Системата ще помогне на цялостната и дългосрочна държавна политика по отношение на сънародниците ни с увреждания. Идеята е да се слезе на местно ниво - да се знае в кои квартали живеят хора с увреждания, достъпна ли е средата за тях, с какво образование и здравен статус са и т.н. При децата данните ще помогнат да се организира превоз до училищата им, например.
Една от големите неизвестни, която ще се изясни, е броят на хората с увреждания, който варира от 500 000 до 800 000, а по последни данни и 1 млн.
Проектът ще се управлява от Агенцията за хората с увреждания, където работят 24 души. 30% от тях са с увреждания. Данни ще се събират от НЕЛК, социалното подпомагане, Агенцията по заетостта, МОМН и други институции и организации.
Предвижда се да заработят и специални бюра по труда за хора с увреждания, които да им помогнат да се реализират на пазара на труда, както и да стартира възможност за дистанционна и надомна работа.
Социалният министър Тотю Младенов заяви, че все още не е взето решение за статута на Агенцията за хората с увреждания, за която се предвиждаше да мине към социалната комисия в парламента. Ресорното министерство винаги е искало най-високото възможно положение в йерархията на АХУ.
Средният процент на хората с увреждания в ЕС е 16%. Проектът е на стойност от 2 млн. лв., осигурени по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".