Неправителствени организации и непушачи в социалните мрежи подготвят серия от инициативи срещу намерението на новия кабинет да отмени забраната за пушене на закрито. По всичко изглежда, че новият кабинет върви точно към такава крачка - либерализиране на режима.
"Вероятно ще вървим към либерализиране на забраната за пушене на обществени места, но ще работим за повече контрол”, заяви новият министър на здравеопазването Таня Андреева при приемането на поста от проф. Николай Петров.
Идеята тръгна от БСП, но вече не е просто идея - от "Атака" имат подготвен проект за промяна на Закона за здравето, който се очаква да внесат още в предстоящите дни. Доводите им са, че забраната се е оказала недобре обмислена и неефективна. В същото време народното недоволство срещу тези намерения расте - в интернет се появи петицията "Не на връщането на цигарения дим в заведенията", която само за няколко часа вече е подписана от близо 50 000 души, разказва БТВ.
Година след въвеждането на забраната за пушене на закрито ресторантьори и хотелиери отчитат между 30 000 и 150 000 загубени работни места в сектора на услугите и 300 милиона лева по-малко приходи за бюджета. Затова искат връщане на стария режим.
"Ако пушачите са повече, значи ще имат по-голяма площ. Ако непушачите са повече, те ще имат 80% от залата, както е в Австрия, Германия, целия ЕС", казва Благой Рагин от Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите.
"Ние видяхме какво беше, когато имахме разделени помещения - те си седяха отворени, имаше комуникация между помещенията, не се пускаше венитилацията, беше си също толкова задимено", контрира Маша Гаврилова от Коалиция за живот без тютюнев дим.
В Института за анализи в туризма обаче са изчислили, че съкратените работници са около 6 000. В същото време забраната не е повлияла на туризма - имаме 4-процентен ръст и близо 3 милиарда приходи в хазната. Дори напротив - сега продадените оферти рекламират България като страна без тютюнев дим пред всеки турист.
"Ако бъдат променени условията по неговото пътуване, той има право да откаже, да вземе парите си обратно, дори да претендира за неустойки и пропуснати ползи", уточнява Румен Драганов от Института за анализи в туризма.
Независимо от анализите и данните, още при стъпването си в длъжност новият здравен министър попари надеждите на непушачите. "Вероятно ще се върви към либерализиране на режима, но при много строг контрол и мерки", каза новият здравен шеф Таня Андреева.
Според последното национално проучване за нагласите към ограничителния режим, 61% от българите одобряват забраната за пушене на обществени места, а 39% искат тя да отпадне.
Само след 2 дни, на 31 май, е Международният ден без тютюнев дим. В световен план той ще бъде посветен на ограничаване на рекламите на тютюневи изделия, но у нас организаторите са решени да използват повода, за да акцентират върху ползите на ограничителния режим и негативите, ако той бъде отменен. Вероятно тогава ще бъдат и първите протести.