Някой, който не е запознат със ситуацията в България, ще помисли, че в нашата страна има диктатура и репресии над хората. Това заяви евродепутатът Андрей Ковачев пред БТА, помолен да коментира днешното решение на комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи.
Този следобед комисията реши на следващо свое заседание да обсъди въпроса с подслушванията в нашата страна. Официалната формулировка на темата е "Незаконни практики в България и репресии срещу политици, журналисти и бизнесмени".
В момента има репресия срещу Бойко Борисов, защото той нерегламентирано е бил подслушван в неговото жилище, коментира Ковачев. Има репресия срещу Борисов и ние се надяваме прокуратурата да си свърши работата докрай, като установи кой е направил това, кои са тези сили в България, тези ченгета, които имат тази възможността и наглостта да го направят, заяви Ковачев.
Според него днешното решение, взето няколко дни преди изборите у нас, е чисто предизборно от страна на българските представители от БСП, НДСВ и ДПС, заедно с европейската крайна десница. Те се опитват да извлекат политически дивиденти с цената да дискредитират своята страна, като покажат, че българските независими институции не могат да работят в обществен интерес, посочи Андрей Ковачев.
Вярваме на прокуратурата, тя трябва да свърши своята работа докрай, за да излезе истината. Щом българските представители от посочените три партии искат такъв дебат, ще го има, но в него не може да не се говори за всички други сигнали, афери и дейности, в които са били замесени предимно от БСП, която има дълга конспиративна и терористична история под името БКП, добави той. Ковачев уточни, че ще се наложи да бъдат обсъдени въпросите, свързани със Сергей Станишев и с "попадналите секретни доклади в ръцете на подземния свят в България", АЕЦ "Белене", делото "Галерия", както и "трохичките, пуснати от Антон Кутев за специалните разузнавателни средства с Корнелия Нинова", случаят "Хохегер". Не знам дали европейските социалисти направиха услуга на своя лидер с днешното си гласуване, заяви Ковачев.
Потърсен за коментар по същия повод евродепутатът Ивайло Калфин посочи, че днешното решение е изключително неприятно, но е и неизбежно. Няма как ЕП да не се занимава със случаи на драстично погазване на принципите на демокрацията, злоупотребата с власт и нарушаването на човешки права, които се виждат, както от фактите на очевидно безконтролното подслушване, така и от съдържанието на изтеклите разговори, заяви той.
Според него ЕП не може да си затвори очите, "когато бившият вътрешен министър се опитва да се меси на разследването и когато, въпреки, че прокуратурата е намерила основание да му предяви обвинение, той продължава да ръководи предизборния щаб на ГЕРБ".
Не бива да очакваме, че ЕП е мястото, в което могат да се решават българските проблеми, добави Калфин. По неговите думи, това е работа на българските власти и преди всичко на гражданите, които са призвани да решават кого ще допуснат до управлението на своята страна. Обсъждането в ЕП ще бъде "поредният щрих, който правителството на ГЕРБ, дори след като слезе от власт, оставя върху образа на България пред европейските институции", коментира Калфин.