Варненци са разтревожени от разрушаването на археологически разкопки в центъра на града.
По техни сведения строителна техника е навлязла в двора на ъгъла на улиците "Хан Крум" и "Княз Александър Батенберг" и подготвя изливането на бетон за нова сграда. На същото място от ноември 2011 г. започна археологическо проучване на обекти от епохата на Османската империя, а също и от римско време. Според специалистите, на това място са разкрити турски кладенец, а в по-дълбокия пласт са намерени римска улица и водопровод, пише "Народно дело". Гражданите, изпратили сигнала, са разтревожени от действията на инвеститорите и строителите, работещи в имота.
„След като изчакаха да мине комисията по защита, разрушиха всичко и отрязаха цели дървета около находката, за да правят сграда с подземни гаражи. През лятото идват много туристи и правят снимки. С хората от квартала сме възмутени”. Те също така заявяват, че са подавали сигнали и до общината, които са били пренебрегнати.
Разкриването на археологически находки в центъра на Варна, където се е намирал древният Одесос, невинаги означава тяхното запазване и експониране, сочи практиката от последните години. Собствениците на имоти и строителните предприемачи почти винаги се натъкват на древни сгради при правенето на изкопи за основи. Най-често това означава замразяването на новото строителство поне за известно време. След като археолозите изследват разкритите исторически пластове, най-често руините се зариват или се запазват като елемент от новите сгради. Тъй като те са в частни парцели, най-често няма как изникването на нови сгради върху древните руини да бъде спряно.
В конкретния случай преди две години стана ясно, че инвеститорът на обекта беше подсигурил финансово разкопките. Археолози тогава коментираха, че подобно нещо рядко се случва, тъй като масово предприемачите се опитвали да скрият, че машините са се натъкнали на останки от миналото.