България притежава официално 166 вида подземни богатства

  • 07 май 2013 21:22

  • 8734
  • 3
България притежава официално 166 вида подземни богатства
©

В България са проучени, утвърдени и заведени на отчет запасите и ресурсите на общо 166 вида подземни богатства - седем вида енергийни суровини (твърди горива, нефт, газ и кондензат), 12 вида метални полезни изкопаеми (руди), 79 вида неметални полезни изкопаеми (индустриални минерали) и 68 вида скално-облицовъчни и строителни материали.

Обезпечеността на страната със запаси и ресурси, разчетена въз основа на осъществения през годината добив (без нефта и природния газ), е достатъчна при сегашните потребности.

Този извод се съдържа в Баланса на запасите и ресурсите на находищата на подземни богатства на България към 1 януари 2013 г., приет за сведение от Министерския съвет на днешното му заседание. В баланса, изготвен от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, за всяка група и вид подземни богатства по участъци, находища, области и общо за страната, са показани състоянието на количеството и качеството на запасите и ресурсите към началото на изтеклата и към началото на текущата година; измененията на запасите и ресурсите в резултат на добива, допуснатите експлоатационни загуби и обедняване (замърсяване); увеличението и/или намалението на запасите и ресурсите в резултат на проучване, преизчисление или преоценка.

Националният баланс е изготвен въз основа на представените през периода 2012-2013 г. геоложки отчети и доклади от концесионерите и от титулярите на разрешения за търсене и проучване, както и от държавните търговски дружества.

В сравнение с 2011 г. през 2012 г. се очертава тенденция към увеличаване добива на златосъдържащи руди, задържане нивата на добитите количества при медни и оловно-цинкови руди, каолиновата суровина, каменна сол и др. и намаляване нивата на добитите количества въглища и природен газ, бентонитова суровина, манганови руди и др.

През 2012 г. в Специализираната експертна комисия са разгледани, приети и утвърдени запасите и ресурсите на общо 56 находища на подземни богатства. От тях 35 са новорегистрирани, в т. ч. на строителни материали - 21, на скално-облицовъчни материали - седем, на неметални полезни изкопаеми - три, на твърди горива - едно, и на метални полезни изкопаеми - три.

Националният баланс се съхранява в Националния геоложки фонд към дирекция „Природни ресурси и концесии" на МИЕТ и може да се ползва по установения законов ред от компетентните ведомства и от всички заинтересовани физически и юридически лица.

Газопроводът от Чирен до Козлодуй и Оряхово е обявен за национален обект.

Правителството определи преносните газопроводи високо налягане с автоматична газорегулираща станция от подземно газово хранилище Чирен до градовете Козлодуй и Оряхово за национален обект. Това решение ще позволи да бъдат съкратени значително сроковете на административните процедури за стартиране и изпълнение на проекта.

Реализирането на проекта ще доведе до трайно задоволяване на обществените потребности за енергийно обезпечаване на населението и промишлеността в двата региона. То съответства на целите на българската енергийна политика за развитие на конкурентни енергийни пазари при опазване на околната среда и сигурност на енергийните доставки. В подзаконовата нормативна уредба е изменено името на Националния съвет за научни изследвания

Правителството направи промени в Правилника за организацията и дейността на Националния съвет за научни изследвания, за да преименува органа според последните изменения в Закона за насърчаване на научните изследвания. С новите текстове в него той се нарича Национален съвет за наука и иновации.

Няма промени, засягащи останалите разпоредби на Правилника.
 

Последвайте канала на

Борислава Борисова
8734 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
gose

2013.05.08 | 11:31

3
Богата земя, беден народ и крадливи управници

2013.05.08 | 11:31

2
Да си върнем тези природни богатства на родината.Всички ресурси в български ръце.

2013.05.08 | 11:31

1
И това,което е публикувано представлява обобщени цифри,който не показват реалните възможности за добив.ЗАБЕЛЕЖЕТЕ;Ако нямахме богати залежи от злато,защо там са най-големите проценти за концесии и непрекъснатото им повишаване?-Прав е Сидеров,но ние сме гламави,че подържаме тези дето"подаряват".

Добави коментар

Водещи новини