Прочистват крайните квартали на София от глутници

share

Масово прибиране на бездомни агресивни кучета и цели глутници върви в столицата. Засега най-много помияри са прибрани от „Младост”, „Люлин”, „Овча купел” и „Слатина”, съобщи шефът на „Екоравновесие” Манол Нейков, цитиран от "Монитор".

В новия приют с колибите има около 620 кучета при общо 1000 места. Отделно около 130 са настанени в стария кучкарник в Сеславци. Неправителствени организации, подобно на „Екоравновесие”, също ловят кучета, като ги кастрират и обезпаразитяват.

„Прибираме бездомни кучета от крайните квартали, където има много глутници и особено ако са близо до ромските махали”, допълни Нейков. Той обясни, че от „Младост” вече са хванати към 80 кучета, като само 30 са кастрирани и върнати на място. Това означава, че 7-8 глутници с по 5-6 кучета вече не са на улицата, а са в приюта в Горни Богров, обясни шефът на „Екоравновесие”. Там песовете са по 10-15 в клетка, а не по едно-две. Издръжката им струва по-малко от тази на приюта в Сеславци, която на ден е към 5 лева, защото в новия кучкарник не се поддържа сграда, не се плаща за осветление и отопление.

За да има по-малко кучетата по софийските улици, столичният кмет Йорданка Фандъкова се надява служебното правителство да приеме новата наредба за приютите за животни. „Тя ще ни позволи да започнем изграждането и на втория етап от приюта от отворен тип, в който могат да се настанят още 1000 кучета”, обясни градоначалникът. Сега в „Екоравновесие” работят 8 ловни екипа. Според Нейков те са напълно достатъчни към момента. Ловците прибират по няколко десетки кучета всяка седмица, като повечето от тях обаче ги кастрират и връщат на място, стига да не са агресивни.

Прибирането на кучета в приюти е една от мерките за намаляването на популацията им. Другата са кастрациите. За тази година в столицата ще бъдат кастрирани към 6000 помияра от „Екоравновесие” и няколко неправителствени организации. Ще се обработват безплатно и дворни кучета, като стопаните им ще могат да си запишат ден и час. През май и юни месец ще бъдат изпратени мобилни клиники в ромските махали, които ще обработват песовете там. Целта е да не създават поколение, което да обикаля улиците.

Водещи новини

Още новини