МРРБ: АГКК няма задължение и правомощия да определя къде има дюни

share

Съгласно Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР), Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) документира информацията за местоположението, вида и собствеността на имотите, като задължение за предоставянето на тази информация е на собствениците, включително на отговорните държавни и общински органи, заявяват в съобщение, получено в БТА от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

АГКК няма задължение и правомощия да определя къде има и къде не дюни или други природни забележителности.

Поземлен имот с идентификатор 51500.204.152, м. "Кокала", землище на град Несебър е разположен в територия, за която има кадастрална карта и кадастрални регистри, които са одобрени със заповед номер РД-18-46 от 18.08.2006 г. на изпълнителния директор на АГКК.

Както е видно от подадената преди 2006 г. в агенцията информация и издадените за този обект (51500.204.152) кадастрална карта и кадастрален регистър поземленият имот не е природна забележителност, а само съседният на него. Според данните за спорния имот, той е с предназначение на територията - горска, и с начин на трайно ползване - друг вид дървопроизводителна гора.

Информацията е предоставена от Министерство на земеделието и храните на АГКК чрез картата на възстановената собственост през 2006 г. От създаването на кадастралната карта до момента - в процеса на поддържането й в актуален вид, няма предоставена информация от отговорна институция, че въпросният имот следва да бъде с предназначение защитена територия - пясъчни дюни.

За разлика от него, за съседния имот с идентификационен номер 51500.204.3, още при създаването на картата е посочено, че е с трайно предназначение на територията "горска" и с начин на трайно ползване "природна забележителност" (дюни).

Специализираната карта по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие само допълва кадастралната карта с данни за местоположението и границите на морските плажове, пясъчните дюни, брегоукрепителните и брегозащитните съоръжения и други обекти и техните технически, количествени и качествени характеристики, но не определя наличието или липсата на природни забележителности.

По смисъла на чл. 5, т.3 от Закона за защитените територии (ЗЗТ) дюните, като природна забележителност, са защитени територии и се ползват с неговата специална защита.

Съгласно чл. 35 от ЗЗТ обявяването и промените в защитените територии се извършват от министъра на околната среда и водите.

Заповедите за обявяване на защитените територии, както и за промените в тях се обнародват в "Държавен вестник".

Обявените защитени територии и промените в тях се записват в Държавния регистър при Министерството на околната среда и водите.

До този момент за поземлен имот с идентификатор 51500.204.152, м. "Кокала", землище на Несебър няма постъпило искане от отговорна институция, че имотът е с начин на трайно ползване природна забележителност (дюни).

През 2012 г. АГКК възложи и в момента са в процес на приемане специализираните карти по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие на всички морски плажове (повече от 280 броя) на територията на цялото Черноморие, съобщават още от Министерството.

Водещи новини

Още новини