България си хареса изтребители трета ръка

share

Нови смущаващи факти излизат около сочения фаворит за бъдещ боен самолет на армията - изтребител F-16 от Португалия, пише в. Сега. Правителството даде зелена светлина на преговорите за покупка на употребявани изтребители на едно от последните си заседания преди празниците. За девет машини България се очаква да плати 700 млн. лв.

Това е двойно повече от сумата - 268 млн. долара, която Португалия е платила през 1999 г. на САЩ, при това за покупка на 25 употребявани F-16, блок 15. Предлаганите на България самолети са били част от тази сделка. Това означава, че харесаните португалски изтребители са трета употреба.

Дни след като кабинетът даде мандат на военния министър Аню Ангелов за преговорите стана ясно, че работната група за избор на изтребител е харесала офертата на Португалия, която предлага да продаде на българските ВВС девет F-16, блок 15, MLU. Ръководителят на работната група ген. Румен Радев заяви в интервю пред "Преса", че офертите, които покриват българските изисквания, са нови "Грипен" от Швеция, употребявани "Юрофайтър" от Италия и F-16 от Португалия. Той уточни, че офертата на Лисабон е по-ниска от другите предложения и включва всичко необходимо за използваните машини, докато в "ценовите предложения на "Грипен" (Швеция) и "Юрофайтър" (Италия) са включени основно самолети без въоръжение, с минимално наземно оборудване".

Според генерала самолетите могат да се ползват още 25 години, въпреки че са 30-годишни. Военният министър Аню Ангелов също защити португалската оферта: "Самолети на старо са например МиГ-29, които са купени 80-те години и които не са претърпели никаква модернизация. За самолетите, за които става въпрос, всяка година, всеки три години преминават определена модернизация - смяна на системи, смяна на двигатели. Така че не е важно кога е произведен самолетът, а още колко живот има".

Ангелов очаква до 1 март да има точни резултати от преговорите. "На базата на тези преговори МС ще предложи конкретен инвестиционен проект за типовете самолети и всички останали параметри за неговата доставка и време", обясни той, след като получи мандат от кабинета да търси оферти. На въпрос дали не е рисковано в края на мандата да се сключва подобна сделка министърът отговори: "Нищо по-добре от края на мандата, след като има следващ мандат".

От стенограмата на правителственото заседание на 19 декември става ясно, че премиерът Борисов е доста предпазлив относно бъдеща сделка. "С това решение ние не отпускаме пари и не казваме срок кога, а даваме мандат на МО да може да разговаря и да имаме информация по тази тема", заявява Борисов. Той подчертава, че това ще е в ползва на следващо правителство, което ще вземе информирано решение за подмяна на изтребителите. От последния вариант на правителственото решение отпадна фиксираната сума до 700 млн. лв., както и конкретното описание на офертата "самолети, въоръжение, логистична поддръжка и обучение". От трите оферти, за които говори ген. Радев, само тази на Португалия отговаря на тези условия.

Ако до 1 март правителството вземе само решение за вида самолет, но не се стигне до сделка, на практика може да се повтори ситуацията от Румъния. По време на преходното правителство през 2010 г. военните в Букурещ избраха втора употреба F-16 от САЩ, но липсата на пари спря покупката им. Използвайки избора на предшествениците си, сегашният военен министър Корнелиу Добрицою заяви на 24 септември м.г., че Румъния ще купи 12 F-16 втора ръка от Португалия за 600 млн. долара. До избора им се стигна без конкурс. Част от тези самолети са същите, които са предложени и на България. Това е още една причина българското военно министерство да бърза с португалската сделка.
 

Водещи новини

Още новини