Заплатите на властта отново във фризера

share

Заплатите на властта ще останат за четвърта поредна година във фризера.

Така през целия мандат депутатите и министрите ще са се подписвали под едни и същи възнаграждения, без да са сложили в джоба си дори стотинка отгоре. Причината за това е, че депутатите няма да развържат надниците си, а веднага след ваканцията си ще прегласуват решението, с което ги замразиха на нивата им от декември 2009 г., съобщава в. „Монитор”.

Неговата давност изтече в края на отминалата 2012 г., но може да се поднови със задна дата, тъй като по принцип депутатските заплати се преизчисляват на тримесечие. Според парламентарния устав се взема предвид размерът на средното за бюджетния сектор възнаграждение през последния от изминалото тримесечие месец. Сумата, под която се подписват ежемесечно народните избраници, се равнява на три такива заплати. Както е известно, освен твърдите пари депутатите получават и надбавки за трудов стаж и професионален опит, както и за участия в комисии. Редовите членове в тях вземат отгоре 15% от заплата си, председателите - по 35%, а заместниците им - по 25 на сто. Шефовете на групи също получават по 35% повече. Заместниците на председателя на НС пък си докарват 45 на сто отгоре, а самата Цецка Цачева взема 55% над основната депутатска заплата. Също като нея след заковаването на депутатските надници в последните години под 3403,8 лв. на месец се подписва и премиерът Бойко Борисов. Президентът Росен Плевнелиев пък получава две депутатски възнаграждения или 4392 лв. Заплатите на министрите също ще останат заковани, тъй като се формират на базата на основните депутатски плюс 30% отгоре.

Оставяйки възнагражденията си във фризера, депутатите ще губят по 252 лв. на месец, ако се вземат предвид най-актуалните данни на НСИ за размера на средната за страната в бюджетния сектор заплата. Според тях за последния на третото тримесечие месец септември тя е била 816 лв. Така вместо твърдите сега 2196 лв. те биха вземали по 2448 лв.

Министрите пък ще трябва да се примирят със закованите им сега възнаграждения от 2854,80 лв. вместо да получават 3182 лв. По този начин те ще губят по 328,4 лв. на месец.

„Няма да развързваме заплатите, камо ли в края на мандата. Ние не можем да дадем коледни добавки на пенсионерите, пък да правим това. Ако имахме възможност да увеличим драстично пенсии, заплати и помощи, което при тази криза няма как да стане, би могло, но при тази ситуация не можем да го направим”, коментира шефът на депутатите от ГЕРБ Красимир Велчев.

Водещи новини

Още новини