Бъдещето на образованието е децата да учат чрез преживяване и това може да се случва във всеки образователен предмет. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, който бе гост на театрален спектакъл на ученици от Трето основно училище „Христо Ботев“ в Сандански, базиран на библейски притчи.
„Българското образование се е развивало в нашите храмове и манастири още преди да имаме самостоятелна държава. И заедно с умението да четат и пишат, децата са добивали ценности, които са непреходни“, каза проф. Цоков. Той поздрави училищата в региона и семействата, които последователно работят за социално-емоционалното обогатяване на учениците. „Целта на всяка образователна система е да направи децата не само образовани и можещи личности, но и добри хора. Свободно избираемите часове по религия са още една възможност за постигане на тази цел“, каза още министърът.
В област Благоевград 182 групи, в които са включени 3569 ученици, изучават религия-християнство. Обучението се реализира в общо 27 училища като допълнителна подготовка в рамките на един час седмично.
Трето основно училище „Христо Ботев“ в Сандански, което представя постановката, е едно от първите училища, в които стартира обучението по предмет религия през 2014 г. В постановката участват 94 ученици – целият випуск петокласници. В момента в училището са сформирани 15 групи, в които се обучават 310 ученици от 2. до 4. клас. Факултативните учебни часове по религия се водят от Иванка Иванова, учител по религия, специалност Теология и Начална училищна педагогика. За последователните усилия на училището и неговия екип и разнообразните форми за занимания с учениците, министър Цоков връчи плакет на МОН на неговия директор Румен Сидеров.
Постановката бе представена за първи път в областния център Благоевград по инициатива на Регионално управление на образованието и неговия ръководител Ивайло Златанов. Официални гости бяха Неврокопският митрополит Серафим и областният управител Георги Динев.