Повече почивни дни за служителите в социалните услуги и непедагогическия персонал в учебните заведения. Промени в платения отпуск се предлагат с изменения на Наредбата за работното време, която предвижда увеличаване на отпуската от 20 на 36 дни годишно.
Дневният център за пълнолетни лица с увреждания в Бургас предоставя целодневна грижа за хора с умствена изостаналост. В него работят 14 социални терапевти, психолози и рехабилитатори, чиято дейност е натоварена, предвид специфичното състояние на младежите. Затова и работодателите искат техните отпуски да се повишат с 16 дни.
“За да работиш с този тип младежи, деца, трябва човек да има едно голямо търпение и едно голямо сърце. Това увеличаване на платения годишен отпуск би било един допълнителен стимул”, каза Гергана Чолакова, директор на дневния център.
Повечето дни отпуск биха могли да са от полза и за намирането на нови кадри, тъй като има недостиг на квалифициран персонал.
“Дори и студенти, които изучават социална педагогика и социални дейности, трудно приемат факта, че трябва да работят с целевите групи", обясни Чолакова, предава БНТ.
За по-дълги отпуски настоява и непедагогическия персонал в училищата. Чистачи, библиотекари и административни служители често работят извън учебно време.
“Те имат много друга работа, свързана с боядисване, с почистване. Дейности, които трябва да пригодят помещенията за новата учебна година. За тях също е нормално по време на ваканции да могат да ползват тези дни”, коментира Константин Янков, председател на Синдикат на българските учители-Бургас.
От учителския синдикат увериха, че допълнителните дни отпуск няма да налагат ангажирането на заместници.