Денков коментира ще има ли затваряне на училища и дървени ваканции

Novini.bg
share

От гледна точка на COVID вълните не очакваме да има затваряне тази година, а ако има, то ще бъде само локално и за кратко. Видяхме, че вирусът се промени, миналата година променихме и организацията, така че да няма национално затваряне. Това каза пред журналисти във Велико Търново бившият министър на образованието и науката и кандидат за депутат от "Продължаваме промяната" акад. Николай Денков, предаде репортер на Novini.bg.

По отношение на "дървените" ваканции – цената на тока е фиксирана, увеличихме с 21% режийната издръжка на училищата, единственият голям проблем е в училищата, които се отопляват с газ. В момента Министерството на образованието и науката прави преглед на училищата и там, където отоплението е на газ, трябва да се види какви са преходните остатъци, какви средства имат в сметките си и дали е необходимо да се направи нещо до 31 декември – ако трябва, да се отпуснат целеви средства. След 31 декември, с новия бюджет, отпуснатите средства трябва да бъдат съобразени с цените на газа, заяви акад. Денков.

Той отбеляза, че който и да е следващият министър на образованието, негова основна грижа трябва да бъде качеството в образованието.

Характерно за България е, че имаме прекрасно образование във водещите гимназии и университети, а в същото време имаме големи проблеми: в гимназиите – с изпадащите ученици, а във висшите училища – там, където не може да се осигури качество. В образованието ни всеки се оплаква, че децата не са подготвени от предходния етап. Затова направихме детските градини безплатни – защото там децата трябва да са подготвени за първи клас, посочи бившият образователен министър.

Който и да е министър, трябва да се бори слабите да станат като добрите, а не обратното, добави той.

Бившият образователен министър Денков (ПП): За времето, което имахме, няма причина да не съм доволен

Започнахме много сериозни разговори да се прехвърлят яслите от Министерството на образованието към нашето министерство, за да може за децата не само да има здравна грижа, както е до момента, а да има и много сериозна системна грижа за развитието на техните способности, съобщи акад. Николай Денков.

В отговор на въпрос той отбеляза, че не се е отказал от идеята си за сливане на университети.

Фрагментацията на висшето ни образование е проблем, който се коментира от 10 г. Имаме препоръки от Европейската комисия. Ние казахме, че трябва да се промени законът, да се даде възможност за окрупняване, което да е доброволно. Аз не разбирам защо има възражения, какво пречи да се подготвят такива промени, които да позволяват доброволно обединение на висши училища, каза още бившият министър на образованието и науката.

Водещи новини

Още новини