Имаме достатъчно свободни класни стаи, за да осигурим дистанция между учениците. По време на изпитите там, където има камери - ще са по един квестор. Не сме решили да закупуваме маски и предпазни облекла за учениците, те знаят, че трябва да имат такива, освен там, където не се препоръчва - може да не носят маски, като децата, страдащи от асма. Що се отнася до учителите - на тях вече са им осигурени. Сградите се дезинфекцират постоянно. Това заяви в ефира на Нова телевизия образователният министър Красимир Вълчев.
По думите му ситуацията е такава, че ще има пропуски. В рисковите групи при нормални условия можем да им пишем отсъствия, те са обвързани с енергийни и социални помощи, което дава резултат. Организират се допълнителни обучения.
Понякога децата повтарят годината, но това не е непременно лошо, смята още той.
Що се отнася до яслите и градините - те са изпратили добрите практики до кметовете. "Не е добре децата в тази възраст да седят пред екраните дълго време.Препоръчваме до 7 часа общо учене на ден за малките ученици", категоричен бе министътрът на образованието.
Попитам кога ще се отворят ясли и детските градини, той заяви, че всяка седмица се прави анализ. "Да бъдем предпазливи - това надделява при нас. Това е едно многочасово ежедневно занимание с множество деца, което не знам дали ще повиши образователната обстановка, но може силно да влоши епидемиологичната", подчерта Вълчев.
На въпрос за това дали ще има балове, той заяви, че се надява да има възможност да ги направят, но сега ситуацията е такава, че не препоръчва да се събират.
"Проектно базираното обучение е точно това - да провокира интереса им към дадена тема и те да не са просто слушатели. Повиши се интересът за учене за една част от децата", каза той.
"Имаме два месеца през които не се доставяха продуктите по програмата "Училищен плод" и "Училищно мляко", след което се създаде добра организация и те бяха доставени. Ефектът е положителен", смята още образователният министър.