Метеоролозите искат развод с БАН, но академията не дава. Надявам се, че няма да има прекъсване на хидрометеорологичното излъчване. Ние имаме национална метеорологична служба от близо 130 г. Проблемите може би са отдавна, от десетилетие има нагласа за излизането й от БАН. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в ефира на БТВ.
НИМХ в половината от тези 130 г. е бил извън научния институт. Той има международни ангажименти, работи по 3 закона. Ние не можем без него и трябва да го запазим, каза министърът.
По думите му непосредственият проблем е разпределянето на средствата към него, но дългосрочният проблем е отношението към тях и способността на колективния орган – Общото събрание, да бъде достатъчно отговорен. Вчера премиерът Бойко Борисов помоли БАН да се разбере с Института по метеорология и хидрология. Те трябва да могат да се разберат, каза Вълчев. 7 сектора и министерства ползват данните от НИМХ. Ние сме готови да дадем вариант за нормативно извеждане на дейността – това ще означава той да бъде самостоятелна организация, добави той.
Средствата, които гласувахме – около 65 млн. лева увеличение за тази година, около 50% ще отидат в структурите на БАН. За следващата година пак ще имаме това увеличение, ще има възможност да подкрепим научните изследвания, обясни министър Вълчев.
Той коментира и средствата в образователната система. Ще има ново увеличение на заплатите на учителите, което ще е около 20%. Вече договорихме и увеличението на минималните работи заплати за съответните учителски длъжности. 330 млн. лева са отделени за това увеличение. Минималната заплата, която сега за младши учител е 760 лева, ще се увеличи на 920 г. А средната брутна заплата в системата, от която ще се приспадат данъци, е около 1080 лева. След увеличението ще стане около 1300 лева брутната заплата, нетната ще е около 1000-1100 лева, даде пример Красимир Вълчев.
Той потвърди, че учителските заплати ще се вдигнат двойно до края на мандата на ГЕРБ. Брутната ще е около 1700 лева.