Адвокат Йорданка Бекирска: Обществото трябва да реагира много по сериозно на случаите на насилие

БНТ
share

Обществото трябва да реагира много по-адекватно и сериозно на случаите на насилие. Трябва да има програми за превенция. След случая Дебора има поне 7-8 подобни казуси с жени, които са пострадали от нарязване, обезобразяване или подстригване с машинка. Това заяви в "Денят започва" адвокатът по семейно право Йорданка Бекирска.

"Законодателните промени след случая "Дебора" бяха доста сериозни - една част заработиха моментално, други в течение на времето, някои от тях все още не са в сила. Необходимо е време, а и нямаме правителство, което да акцентира върху това", коментира тя.

Само и законът на хартия не спира насилието, както Наказателният кодекс не спира престъпленията. Въпросът е общественото мнение и обществената реакция, защото за разлика от случая Дебора тук не виждаме обществена реакция, смята адвокатът.

"Много сме активни в социалните мрежи, но когато е моментът да се помогне на жертва, рядко предприемаме действия. Тази жена многократно е била жертва на домашно насилие, обществото не я е подкрепило да се оплаче, когато насилието още не е стигало до обезобразяване. Това не е само проблем на жертвата, тя трябва да бъде подкрепена, за да се справи".

Прокуратурата за нарязаната жена: Разговаряла е с разследващите, физическото ѝ състояние е стабилно

Детето на двойката е косвена жертва и ако с него не работят психолози, травмата ще го преследва през целия му живот, каза още Бекирска.

"Въпросът е как си възпитаваме децата, какъв пример им даваме, какво те виждат в домовете си. Не само жените са жертви на насилие - много мъже и много деца също. Формите са различни, а хората не могат да дефинират, че определен акт е насилие. За това не се говори в училище, а там формите на насилие също са много тревожни - те са отражение на това, което се случва в семейството и обществото".

Една от по-значимите промени в законодателството бе свързана със създаването на национален съвет за превенция на насилието и регистър на насилниците. Националният съвет вече работи, но регистър все още няма, тъй като приоритетите на държавата не са насочени натам.

Водещи новини

Още новини