Сега ще върнем лентата назад. Преди 1989 година режимът твърдеше, че престъпността е почти изкоренена, а корупция не съществува. Въпреки това по време на комунизма няколко шумни дела разтърсват из основи партийния елит и номенклатура.
Злоупотребите са колосални и често надхвърлят милиони левове. При това във време, когато средната заплата беше около 200 лева. Мислили сте, че по времето на Тодор Живков не се е крадяло? Напротив. Сега ще чуете и разказа на човека, който е разследвал именно номенклатурата на БКП.
"Към всяко отраслово министерство имаше офицер от Държавна сигурност, под прикритие, който работеше като служител, но работата му беше наблюдава. Той не беше обикновен служител, а офицер от икономическото контраразузнаване", това каза в предаването "Офанзива" по NOVA NEWS Димитър Иванов, началник на шести отдел на Шесто управление на Държавна сигурност.
Той поясни, че всички тези офицери, работили в министерствата, където се оперира с големи средства от значителен стокооборот, са докладвали на съответните служби, информацията се е събирала и анализирала, отивала е към Държавна сигурност, след това в МВР и накрая към партийното ръководство. А отделно от това е имало инспектори, които само с това сасе занимавали. "Контролните системи се дублираха, три-четири, една над друга", добави още Иванов.
Той коментира, че и преди, и сега корупцията е по върховете на властта, по управленските етажи. Но тогава не е било формулирано като корупция, а като "лично облагодетелстване" и съпътстващото го "морално разложение". Димитър Иванов призна, че е имало случаи, когато са му звънели по телефона, за да не се занимава с определено дело или човек с уверението, че това не е негова работа, но обратното е било със случая "Тексим", когато са му "препоръчали" да се заема с него.