Румънци откраднаха шамандура на ИА Проучване и поддържане на река Дунав

Архив
share

Светещ модул на плаващ навигационен знак, собственост на Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“ (АППД) е бил откраднат в района на остров Вардим. Той е бил засечен по-късно по GPS на територията на Румъния, съобщиха от АППД в Русе.

На 7 декември в 9:56 ч. в системата за контрол на агенцията постъпил сигнал, че навигационен знак на km 548 по Дунав е извън позиция и се движи навътре от брега на територията на Румъния. В този момент експерти на АППД се свързали с колегите си от Галац, които от своя страна информирали Гранична полиция - Зимнич. В полунощ бил регистриран удар, след който се получава информация за разхерметизиране на навигационния знак и наклон. На следващия ден местоположението на светещия модул така и не можело да бъде локализирано, което предполага, че е бил в затвoрено и тъмно помещение под наклон.

Експертите на АППД подали команда до устройството за промяна на режима за излъчване на светлина с цел съхранение на батерията. На 8 декември в 7:06 ч. модулът изпратил сигнал, че се намира в частен дом в румънското село Кончест, Румъния, 16 км на север от о-в Вардим. До 10 декември системата не спряла да подава постоянни сигнали за удари и премествания. В крайна сметка, екипите на гранична полиция – Зимнич в Румъния извършили проверка по случая и открили модула в двора на частния дом. До момента устройството се намира в село Зимнич за доказателство по образуваното досъдебно производство.

Откраднатата шамандура е част от извършеното преди година осъвременяване на навигационно-пътевата обстановка в българския участък на река Дунав. Тогава бе внедрена система за мониторинг, която да контролира и информира в реално време за местоположението и състоянието на знаците. Контролът се състои в проследяване на работата им чрез използване на Глобална система за позициониране и Автоматична идентификационна система, а наблюдението се извършва чрез компютърна система от експерти на ИАППД.

Доставените общо 160 светещи плаващи и 980 брегови навигационни знаци и фарове бяха закупени по проект „Подобряване на системите за навигация и топохидрографните измервания по р. Дунав“, финансиран по Оперативна програма „Транспорт“ 2007-2013 г.

Водещи новини

Още новини