Профилът на класическия пироман изключва палежи, подобни на тези от изминалите седмици в София.
Това обясни пред БНР Пламен Андреев, председател на съюза на психолозите. Той обясни, че в почти всички случаи хората с такива наклонности остават при горящия обект до край, дори да са рецидивисти.
Мъж в юношеска възраст или ранна младост - така изглежда профилът на 90% от пироманите по света, разказва психологът Пламен Андреев. Той обаче смята, че палежите на коли в София носят почерк, различен от този на класическия пироман.
Много често тези хора се откриват на самото място, тъй като за тях е изключително важно да наблюдават пожара и неговото развитие и да имат това усещане за контрол върху преживяването, което им носи едно заместващо символично удовлетворяване на други техни импулсивни желания., посочва Андреев.
На въпрос типично ли е за такъв човек да пали и да бяга, психологът отговаря:
"Не. Когато имаме тези симптоми, обикновено ключовата фаза е свързана с това удовлетворение, което се извлича от гледането на огъня, след като той е предизвикан."
Полицията продължава да работи по две основни версии за случващото се в последните седмици - палежите да са дело на психично болен човек или да са свързани със застрахователи. Версията инцидентите да са предизвикани от собственици на платени паркинги вече е отпаднала.
От МВР не потвърдиха информацията, че се издирва червен автомобил "Фолксваген", който е бил видян да потегля бързо, минути след палежите на коли снощи в столичния квартал "Люлин" 9.