Фамилията на ромския лидер Илия Илиев е замесена в източването на НКЖИ

share

На пресконференция в Съдебната палата вътрешният министър Цветан Цветанов каза, че договорите в разследваната Национална компания "Железопътна инфраструктура" са били сключвани в последните пет години.

По думите му, компанията е била източвана чрез договори за обществени поръчки за строителство, цената на които не кореспондирала със свършеното. Така "Железопътна инфраструктура" била ощетена с над 40 млн. лв.. В сделките е намесена фамилията на бившия общински съветник от листата на ГЕРБ и председател на партия "ДРОМ" Илия Илиев, каза министър Цветанов.

Двама мъже и две жени са задържани в хода на специализирана операция „Превозвачите”, съобщиха от пресцентъра на МВР. Реализацията на териториалното звено на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност’ (ГДБОП) в Стара Загора и служители от „Икономическа полиция” на Областната дирекция на МВР е под наблюдението на Окръжната прокуратура.

Задържането на четиримата е във връзка с разследване по чл. 214 от НК - за изнудване и по чл. 253 – пране на пари. 41-годишният П.С. и 50-годишният М.М. са управители на дружества за превоз, които транспортират работници от „Мини Марица Изток”. Задържани са и две счетоводителки – 47-годишната Н.Г. и 54-годишната М.Г.. Обявен за общодържавно издирване е управител на друго подобно дружество, към момента той се укрива.

Организацията на престъпната схема е действала по следния механизъм: трите дружества са „обединили” повече от 30 малки фирми-превозвачи и е формирано окрупнено юридическо лице, от името, на което е сключен договор с „Мини Марица Изток” за превоз на работници на значително завишена цена на километър. Разликата между по-високата и реалната стойност малките превозвачи връщали на дружествата, за да продължат да изпълняват курсове. Установено е, че реалната и фактурираната стойност на километър се разминавали с не по-малко от лев.

В хода на работата е изяснено, че по-дребните контрагенти в някои случаи са извършвали по-евтините превози принудително, притеснени, че ако си потърсят правата, ще загубят работата. Предстои да бъдат изчислени загубите за мините, но отсега е ясно, че те ще са в големи размери предвид всекидневния режим на работа и превоз.

Над година е продължила предварителната работа по случая от териториалното звено на ГДБОП и служители на „Икономическа полиция” – ОДМВР-Стара Загора, като разследването започнало след получени множество жалби и сигнали.

Процесуално-следствените действия са проведени под наблюдението на Окръжна прокуратура -Стара Загора.

На четиримата са повдигнати обвинения, те са задържани за 72 часа. Действията по разследването продължават.

Водещи новини

Още новини